فانی لند‌

جشنواره شادی و غرور: روز دختر 1403، داستانی پشت پرده! • مجله تصویر زندگی

روز دختر در ایران چه روزی است؟

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ به مناسبت ولادت حضرت معصومه سلام الله علیها روز ملی دختر نامگذاری شده است. روز دختر در تقویم شمسی جمعه، ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۳، مصادف با ۱ ذی القعده ١۴۴۵ و مطابق با ۱۰ می ۲۰۲۴ است. این روز را به تمام دختران سرزمینمان ایران تبریک می گوییم.

روز جهانی دختر چه روزی است؟

ضمنا از سال ۲۰۱۲ روز ۱۱ اُکتبر (October 11) توسط سازمان ملل متحد به عنوان روز جهانی دختر ثبت شد و در بسیاری از کشورها این روز را به شکل های مختلف جشن می گیرند.

هدف نامگذاری یک روز به نام روز دختر 

یکی از اصلی ترین اهداف نامگذاری این روز، حمایت از دختران جامعه و افزایش سطح درک و آگاهی افراد در خصوص نابرابری جنسیتی است.  از دیرباز، زنان و دختران اکثر نقاط جهان با مشکل نابرابری جنسیتی رو برو هستند.

دختر، نشانه رحمت خداوند و تجلی جمال الهی است.

روز دختـر بر تمامی دختران فرشته سان ایران اسلامی مبارک

روز دختر در ایران 

روز دختر در ایران مصادف با تولد حضرت معصومه (سلام اله علیها) است و در سال ۱۳۸۵ توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی در تقویم های رسمی کشور درج گردید. این اقدام حرکتی است فرهنگی برای یادآوری شخصیت حضرت معصومه (س) و ترویج ابعاد وجودی این دختر اهل بیت در میان دختران مسلمان تا دختران این مرز و بوم از شخصیت آن حضرت الگو برداری کنند.

روز دختـر بهانه ای است برای گرامیداشت مقام دختر و آشنایی آنان با نحوه صحیح زندگی با بهره گیری از فرهنگ ایرانی و اسلامی.

دختران امروز مادران آینده اند که آینده سازان این مملکت را در دامان خود پرورش خواهند داد. لذا با توجه به جایگاه مهم دختران در جامعه و فرهنگ کشور، سلامتی جسمی و روحی و حضور آنان در صحنه های علمی و اجتماعی و سیاسی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

شخصی که دارای یک فرزند دختر باشد، این دختر برای او از هزار حج، هزار جهاد در راه خدا، قربانی هزار شتر و از هزار مهمانی دادن بهتر است.

شخصی که دارای فرزندان دختر می باشد و به آنها نیکی نماید، از گزند آتش جهنم در امان خواهد بود

دختران فرزندان خوب و نیکویی هستند؛ زیرا آنها مایه خوشی و انس بوده و از شما پرستاری می کنند.

پیامبر اکرم (ص)

روز دختر در ایران باستان

در ایران باستان پنجم اسفند ماه که سپندارمذگان یا اسفندگان نامیده می شد را به عنوان روز زمین، روز دختـر ، روز مادر و روز زن جشن می گرفتند

سپندارمذ، نام الهه و نگهبان سرزمین سبز است.

دختران در آینده مادران این سرزمین هستند. مادرانی که می‌توانند با تربیت فرزندانی پاک دامن و متعهد باعث تعالی همه کشور و جامعه گردند. پس چه بهتر است که با اختصاص فعالیت‌هایی بیش از نامگذاری یک روز به نام آنان، این بخش از جامعه را فعال، پرنشاط و پویا پرورش داد. دختر موهبتی است از جانب خداوند که بایستی قدر این گل‌های بهشتی را بیشتر دانست.

 

برای دختران مهربان و صبور ایرانی، چهره‌ای پر لبخند، دلی آرام و روحی پویا آرزو می‌کنیم.

روز دختـر بر همه دختران میهنمان مبارک باد

برچسب ها

,

مطالب مشابه را ببینید!