فانی لند‌

در دنیای میکروسکوپی، سونی پیشتاز است: کاوش در دل فناوری رباتیک پیشرفته با ویدیو!

بخش تحقیق و توسعه سونی ربات جراحی میکروسکوپی خود را به نمایش گذاشت که به جراحان امکان می‌دهد در مقیاسی تا یک دهم مقیاسی که با دست‌های انسان امکان‌پذیر است، کار کنند.

در ویدیویی، قیچی‌های جراحی ریز یک دانه کوچک ذرت را شکافتند و آن را با دقت بخیه زدند.

این دستگاه توسط یک انسان جراح کنترل می‌شود که با استفاده از کنترلرهایی مانند جوی‌استیک، حرکات ربات را هدایت می‌کند تا حرکات نرم و بدون لرزش را محقق سازد.

سونی در بیانیه‌ای در یوتیوب گفت: «این یک ویدیوی نمایشی از بخیه زدن یک دانه ذرت با سوزن‌های بخیه ریز ۱۲-۰ با استفاده از نمونه اولیه ربات کمکی جراحی میکروسکوپی است.»

این سیستم برای استفاده در انواع مراکز و جراحی ها طراحی شده و کنسول و ربات آن تا حد امکان کوچک شده‌اند.

نمونه اولیه این دستگاه در کنفرانس بین‌المللی رباتیک و اتوماسیون IEEE در یوکوهاما، اولین آزمایش عمومی خود را پشت سر گذاشت.

یک جراح از طریق عینک واقعیت مجازی ۴K OLED به صورت زنده با استفاده از تصاویر دوربین ۴K 3D استریو این دستگاه که در بالای میز عمل قرار داشت، کار را زیر نظر داشت.

اگرچه این شرکت ژاپنی گزارش کرده بود که آزمایش‌های موفق این ربات را با جراحان دانشگاه علوم پزشکی آیچی به صورت محرمانه انجام داده است، اما آزمایش جسورانه عمل بر روی ذرت را برای رویداد IEEE در ماه مه اجرا کرد.

سونی امیدوار است که ماهیت کوچک ربات و کنسول کنترل آن، استفاده از این دستگاه را برای کادر درمان و کسانی که نیازمند درمان هستند در شرایط مختلف از جمله بیمارستان‌های کوچک و محل‌ حوادث امکان‌پذیر سازد.

در فوریه ۲۰۲۴، جراحان و سایر متخصصان پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی آیچی – بدون آموزش پیشرفته قبلی در روش‌های جراحی میکروسکوپی – از نمونه اولیه سونی در یک آزمایش جراحی بر روی حیوانات استفاده کردند. پزشکان آیچی موفق شدند یک اتصال جدید بین دو رگ خونی حیوان با قطر تقریبا ۰.۶ میلی‌متر ایجاد کنند.

سونی اعلام کرد: «در آینده، این شرکت قصد دارد با بخش‌های پزشکی دانشگاه‌ها و مراکز درمانی همکاری کند تا کارایی فناوری کمک رباتیک در عمل‌های جراحی را بیشتر توسعه دهد.»

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!