فانی لند‌

راهنمای جامع استفاده از قرص سه‌منظوره کلداکس: مبارزه ای موثر با سرماخوردگی، آلرژی، و مشکلات سینوس!

برای آشنایی با نحوه مصرف قرص سه کاره سرماخوردگی کلداکس، این مطلب از فانی لندرا تا انتها دنبال کنید.

قرص سه کاره سرماخوردگی کلداکس

قرص کلداکس یکی از داروهای سرماخوردگی جدید است که اغلب برای بزرگسالان تجویز می‌شود. این قرص به کاهش علائم سرماخوردگی مانند آبریزش بینی و چشم، عطسه و سرفه، گرفتگی بینی، و … کمک می‌کند. نحوه مصرف قرص سه کاره سرماخوردگی کلداکس برای سینوس و آلرژی را در این مطلب از فانی لندبخوانید.

همچنین بخوانید: آمپول کتورولاک در سرماخوردگی

قرص سه کاره سرماخوردگی کلداکس سینوس و آلرژی برای چیست؟

قرص‌های سه کاره کلداکس همانطور که از نام آن مشخص است در سه دسته جای می‌گیرند:

کلداکس سینوس و آلرژیکلداکس روز (قرص زرد رنگ) و کلداکس شب (قرص آبی رنگ)کلداکس آنفولانزا

قرص کلداس سینوس و آلرژی حاوی ۵۰۰ میلی‌گرم استامینوفن به علاوه ۵ میلی‌گرم فنیل افرین هیدروکلراید به علاوه ۲۵ میلی‌گرم دیفن هیدرامین هیدروکلراید است. از موارد مصرف این قرص می‌توان به بهبود سینوزیت و رفع گرفتگی بینی، توقف درد و تب حاصل از سرماخورگی، آبریزش بینی و حساسیت اشاره کرد. این قرص سه کاره برای افراد بالاتر از 12 سال مجاز است و با تجویز پزشک قابل استفاده است.

به علاوه این قرص برای رفع احساس خستگی و دردهای عضلانی که بر اثر سرماخوردگی ایجاد می‌شود، توسط پزشک تجویز می‌شود. لازم است که مصرف دارو با توصیه و تحت نظارت پزشک باشد تا دوز مناسب بر اساس شدت بیماری و وضعیت جسمی شخص تجویز گردد.

مصرف این قرص به میزان مجاز برای زنان بارداری خطری ندارد. اما زنان شیرده باید از مصرف آن خودداری کنند، زیرا دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل شده و می‌تواند عوارض ناخواسته مانند تحریک پذیری را به دنبال داشته باشد.

همچنین بخوانید: قرص دیلی پلاس تاخیری

کلداکس بهتر است یا قرص سرماخوردگی

در جواب این سوال که کلداکس بهتر است یا قرص سرماخوردگی، باید گفت که پاسخ قطعی وجود ندارد. انتخاب نوع دارو طبق نظر پزشک و بر اساس علائم سرماخوردگی در بیمار، وضعیت جسمی، سن، سایر داروهای مصرفی و … بستگی دارد. ارزیابی علائم فردی یکی از مهمترین عوامل در تعیین نوع دارو بین قرص کلداکس و سرماخوردگی است. برای مثال در فردی که دچار احتقان بینی آزار دهنده است، لازم است داروی باد ویژگی ضد احتقان بینی قوی مثل کلداکس تجویز شود.

عوارض جانبی هر یک از این قرص‌های کلداکس و سرماخوردگی نیز عامل دیگری است که تعیین می‌کند کدامیک برای شما مناسبتر می‌باشد. این عوارض می‎‌تواند شامل خواب آلودگی، احساس سرگیجه، مشکلات گوارشی و … باشد.

قرص کلداکس برای چه سنی مناسب است

مرص قرص کلداکس برای سنین بالاتر از 12 سال مجاز می‌باشد. افراد زیر این سن نباید از این قرص برای درمان سرماخوردگی و عوارض آن استفاده کنند.

همچنین بخوانید: ایا قرص ایروکاست برای سرفه خوب است

نحوه مصرف قرص کلداکس سینوس و آلرژی

نحوه مصرف قرص کلداکس سینوس و آلرژی بهتر است طبق دستور پزشک یا دستورالعمل درج شده روی بسته بندی آن باشد. حداکثر مقدار مجاز این دار 4 گرم در روز است.

این قرص کلداکس که دارای فنیل افرین هیدروکلراید است، باید در ساعات معینی از روز مصرف شود. پس چنانچه یک نوبت از مصرف آن را فراموش کردید، به محض یادآوری باید آن را مصرف کنید.این قرص به صورت خوراکی تجویز می شود که باید آن را به یکباره با مقداری آب قورت دهید و از جویدن خودداری کنید.در صورت تجویز دوزهای پایین تر، باید برای نصف کردن قرص از چاقوی تیز استفاده کنید تا مانع از خرد شدن یا له شدن دارو شوید.دارو باید در ساعت معین و به مقدار توصیه شده مصرف شود.چنانچه به طور همزمان با این دارو، داروهای دیگری نیز مصرف می‌کند، باید به اطلاع پزشک خود برسانید.برای افرادی که دارای مشکلات گوارشی هستند، مصرف قرص کلداکس با غذا یا آب فراوان توصیه می‌شود.همچنین بخوانید: آزیترومایسین ۵۰۰ برای گلو درد

قرص کلداکس برای خواب

قرص کلداکس شب دارای آنتی هیستامین است که خواص خواب آور دارد و می‌تواند موجب خواب آلودگی شود. البته با وجود عوارض مشاهده از این دارو، باید از مصرف خودسرانه آن برای کمک به بهبود خواب جداً پرهیز کرد. از جمله عوارض مشاهده از این دارو می‌توان فشار خون، مشکلات قلبی عروقی، دیابت و … را نام برد.

همچنین افرادی که دارای فعالیت های هستند که نیازمند هوشیاری کامل است نیز باید از مصرف کلداکس شب پرهیز کنند تا مانع خواب آلودگی شود.

کلداکس هر چند ساعت

کلداکس 500 اغلب دارای دستور العمل مصرف یکسان است. این قرص برای بزرگسالان هر 8 ساعت یک قرص می باشد. چنانچه فعالیت های روزمره شما به نحوی است که خواب آور بودن این قرص می‌تواند آن را مختل کند، بهتر است از قرص کلداکس شب و روز استفاده کنید که قرص روزانه آن فاقد اثرات خواب آور است.

همچنین بخوانید: قرص گاباپنتین برای پادرد خوبه

سخن آخر

در این مطلب از فانی لندنحوه مصرف قرص سه کاره سرماخوردگی کلداکس برای سینوس و آلرژی را ارائه دادیم. توجه کنید که این دارو برای کودکان زیر 12 سال مجاز نمی‌باشد. سایر افراد نیز باید با مشورت پزشک یا متصدی داروخانه و بررسی عوارض احتمالی باشد.

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!