فانی لند‌

راهنمای کامل بهره‌گیری از دان استارتر جوجه: نکات طلایی و مزایای باورنکردنی!

بسیاری از افرادی که در کار پرورش مرغ و جوجه هستند، برای افزایش سوددهی و بازدهی بالاتر باید تمامی موارد اصولی را رعایت نمایند. یکی از مواردی که برای مرغداران و پرورش دهندگان از اهمیت بالایی برخوردار است، تغذیه جوجه ها است تا به کمک جیره غذایی صحیح و اصولی بتوانند در سلامت کامل رشد کنند. تغذیه صحیح سبب می شود که جوجه ها سرحال، پرانرژی و فعال باشند و همچنین زودتر از موعد پروار شده و مرغداران را به هدف خود برسانند؛ بنابراین یکی از موارد بسیار مهم برای جوجه ها به خصوص جوجه های یک روزه استفاده از دان استارتر جوجه است.

دان استارتر جوجه چیست؟

یکی از مهم ترین بخش زندگی جوجه ها، هفته اول زندگی آن ها بلافاصله پس از درآمدن از تخم است. در این زمان جوجه ها به مراقبت بسیار زیادی نیاز دارند و از طرفی تغذیه آن ها کاملا متفاوت از دیگر زمان ها و پرندگان هم نوع است. جوجه یک روزه معمولا به خوراک کمتری نیاز دارد چراکه در این دوره غذای جوجه مرغ از طریق کیسه زرده و ذخایر کبدی تامین می شود اما با این حال اگر در طی هفته اول قصد تغذیه جوجه خود را دارید، از دان استارتر استفاده نمایید.

توجه داشته باشید که برای جوجه های کم سن که به تازگی به دنیا آمده اند نمی توان از دان مرغ معمولی استفاده نمود؛ چراکه نیازهای جوجه با مرغ ها در سایر سنین به طور کلی متفاوت است.

از دان استارتر معمولا برای رشد پرنده در هفته اول زندگی آن و افزایش قدرت بدنی این حیوان استفاده می کنند. همچنین دان استارتر با تقویت سیستم ایمنی بدن جوجه، آن ها را از ابتلا به بسیاری از بیماری ها مانند نیوکاسل، برونشیت عفونی و کوکسیدیوز مصون نگه می دارد.

ویژگی های دان استارتر جوجه

جوجه ها در ابتدای زندگی خود معمولا باید از غذایی استفاده کنند که زود هضم و زود جذب باشد تا دستگاه گوارش آن ها دچار آسیب نشود. دان استارتر جوجه باید به گونه ای باشد که در عین فراهم کردن انرژی لازم برای جوجه ها، آن ها را از بیماری ها و بسیاری از مشکلات دیگر دور نگه دارد. از جمله ویژگی های برتر دان استارتر جوجه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دان های استارتر جوجه باید نرم و حاوی پروتئین باشند تا به راحتی توسط جوجه ها بلعیده شوند.دان استارتر باید حاوی مقدار زیادی مواد مغذی باشد تا بتواند نیازهای تغذیه ای جوجه ها را فراهم نماید.دان استارتری که تهیه و قصد استفاده از آن را دارید باید به روش استانداردی تولید و عرضه شده و تمامی نکات علمی در آن رعایت شده باشد.دان های استارتر باید دارای خصوصیات کمی و کیفی باشند که در جیره غذایی معمولی جوجه ها یافت نمی شود.

ترکیبات موجود در دان استارتر جوجه

دان استارتر برای اینکه بتواند نیازهای جوجه را در هفته اول زندگی آن ها برآورده نماید، باید دارای ترکیبات غنی باشد تا تمامی نیازهای جوجه را بدون بروز مشکل برطرف کند. بر این اساس معمولا مواد تشکیل دهنده خوراک استارتر جوجه شامل گندم، ذرت، سویا و کنسانتره است که حاوی بسیاری از ویتامین ها بوده که می تواند پاسخگوی بسیاری از پرنده باشد.

مزایا استفاده از دان استارتر جوجه

دان استارتر جوجه می تواند فواید بسیاری زیادی برای این پرندگان کوچک داشته باشد که از جمله مهم ترین و بارزترین آن ها شامل موارد زیر می باشد:

دان استارتر جوجه در هفته اول زندگی این پرندگان باعث افزایش اشتها و وزن گیری بهتر می شود؛ چراکه این مواد غذایی زود هضم بوده و جوجه ها در مدت زمان کمی می توانند به وزن بالایی برسند.دان استارتر جوجه سبب دفع نیتروژن و فسفر می شود که جزو مهم ترین آلاینده ها به شمار می رود.وجود برخی از میکروب ها در روده بسیار ضروری است و سبب سلامت جوجه ها می شود؛ از طرفی برای ایجاد چنین جمعیت میکروبی در جوجه های تازه متولد شده، باید از اسید لاکتیک و پروبیوتیک استفاده نمود. جوجه های تازه متولد شده نیز معمولا از دان استارتر استفاده می کنند، بنابراین پیشنهاد می کنیم که از دان هایی که دارای چنین موادی هستند استفاده نمایید. پروبیوتیم باعث بهبود فعالیت گوارش، کاهش استرس، تقویت سیستم ایمنی و پیشگیری از مشکلات گوارشی خواهد شد.

تغذیه جوجه در هفته دوم تا یک ماهگی

در هفته دوم زندگی جوجه ها معمولا در کنار دان استارتر از ذرت پخته یا سویا خیس شده نیز استفاده می شود. همچنین باید در آب جوجه ها پودر ویتامین حل نمود تا از آن ها تغذیه کرده و ویتامین مورد نیاز بدنشان را به دست آورند.

نتیجه گیری

ما در این مطلب درباره دان استارتر، نحوه مصرف، ترکیبات و مزایای آن برای جوجه ها صحبت کردیم. توجه داشته باشید که تغذیه مهم ترین عامل برای رشد و پرورش جوجه ها است که در سلامت کامل بتوانند به زندگی خود ادامه دهند. دقت کنید که جوجه های تازه متولد شده سیستم گوارش ضعیفی دارند و نمی توانند هر ماده ای را هضم نمایند؛ بنابراین دان استارتر می تواند گزینه مناسبی برای جوجه های شما باشد.

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!