فانی لند‌

رنکینگ جذاب‌ترین نام‌های انتخابی برای نوزادان آمریکایی در سال ۲۰۲۳

براساس آخرین داده‌ها، فهرست ۱۰۰ نام محبوب انتخاب شده برای نوزادان در ایالات متحده در سال ۲۰۲۳ منتشر شده است. «لیام» و «اولیویا»، در صدر نام‌های پسرانه و دخترانه در سال ۲۰۲۳ قرار گرفتند. این دو نام به ترتیب برای هفتمین و ششمین سال متوالی است که در این جایگاه قرار می گیرند.

در سال ۲۰۲۳، «اما» و «شارلوت» رتبه‌های دوم و سوم نام‌های دخترانه را از آن خود کردند و «نوآ» و «الیور» به عنوان دومین و سومین نام پسرانه برتر انتخاب شدند. تنها یک نام جدید در فهرست ۱۰ نام برتر سال ۲۰۲۳ ظاهر شد؛ «متئو» برای نخستین بار به فهرست برتر نام‌های پسرانه راه یافت و در رتبه ششم قرار گرفت.

ستاره‌های شبکه‌های اجتماعی بیش از هر زمان دیگری در انتخاب نام‌ها توسط والدین نقش داشته‌اند.

نام «کائلی» (Kaeli) پس از شهرت کائلی مک‌اون، اینفلوئنسر یوتیوب و تیک‌تاکر معروف به کائلی می با یک میلیون دنبال‌کننده، ۱۶۹۲ پله صعود کرد.

اداره تأمین اجتماعی آمریکا گزارش داد که سه میلیون دنبال‌کننده وایات ایدن (Wyatt Eiden)، خالق محتوای تیک‌تاک، ممکن است در محبوبیت نام «ایدن» به عنوان سومین نام پسرانه که در سال ۲۰۲۳ به سرعت محبوب شده، نقش داشته باشند.

«لیام» از زمانی که در سال ۲۰۱۷ جایگاه نخست را از «نوآ» گرفت، به طور چشمگیری در صدر نام‌های پسرانه محبوب قرار داشته است. این نام از چهره‌های سرشناس مانند بازیگر ایرلندی لیام نیسون و لیام پین، از اعضای سابق گروه وان دایرکشن، الهام گرفته شده است.

«اولیویا» از سال ۲۰۱۸ محبوب‌ترین نام دخترانه در ایالات متحده بوده که این محبوبیت پس از پخش سریال رسوایی (Scandal) در سال ۲۰۱۲ و معرفی شخصیت اولیویا پوپ، نقش اصلی این مجموعه، افزایش یافت.

سایر چهره‌های سرشناس دیگر از جمله اولیویا نیوتن جان، ستاره درگذشته فیلم گریس (Grease) و خواننده اولیویا رودریگو نیز ممکن است در محبوب شدن نام «اولیویا» نقش داشته باشند.

از میان نزدیک به ۳.۶ میلیون نوزاد متولد شده در سال ۲۰۲۳ در ایالات متحده، ۲۰,۸۰۲ پسر «لیام» و ۱۵,۲۷۰ دختر «اولیویا» نام گرفتند.

«آملیا» (Amelia) برای سومین سال متوالی در رده چهارم نام‌های دخترانه قرار گرفت، در حالی که «سوفیا» مجدداً در رتبه پنجم جای گرفت.

داده‌ها نشان می‌دهد که برخی نام‌ها محبوبیت چشمگیری پیدا کرده‌اند، از جمله «متئو» که در سال ۱۹۹۵ در رده هزارم قرار داشت، اما در سال ۲۰۲۳ به رتبه ششم صعود کرد.

سوفی کیم، سردبیر ارشد وب‌سایت نام نوزاد Nameberry به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت: «صعود متئو عجیب بود. این واقعیت که متئو از رتبه ۱۱ در سال ۲۰۲۲ به رتبه ۶ در سال ۲۰۲۳ رسید، دیوانه کننده است. ما اغلب شاهد چنین تغییری در صدر جدول نیستیم. روندهای نام‌های برتر به ندرت و یا به سرعت تغییر می‌کنند، با این حال طی سه دهه گذشته تنها پنج نام دخترانه و چهار نام پسرانه در رده نخست قرار گرفته‌اند.»

کیم به سی‌ان‌ان گفت که افزایش محبوبیت «متئو» می‌تواند ناشی از رشد جمعیت اسپانیایی‌تبار در ایالات متحده باشد.

همچنین والدین در سال ۲۰۲۳ به نام‌های قدرتمند علاقه مند شده اند مانند «امرین» (Emryn) که به معنای «جاودانه» و «حاکم» است. این نام ۱۲۸۷ پله در رده‌بندی صعود کرد و جزو هزار نام برتر نوزادان قرار گرفت.

در همین حال، نام «چوزن» (Chozen) یکی از نام‌های پسرانه ای است که به سرعت محبوب شد. این نام پس از نقش یوجی اوکوموتو در سریال کبرا کای (Cobra Kai) در شخصیت چوزن توگوچی در شبکه نتفلیکس، محبوبیت یافت.

سریال‌های محبوب تلویزیونی نیز در تصمیم‌گیری والدین تأثیرگذار بوده‌اند. نام‌های نوزادان الهام گرفته از سریال بازی تاج و تخت در دهه ۲۰۱۰ به طرز چشمگیری افزایش یافت.

نزدیک به ۵,۰۰۰ کودک در سال ۲۰۱۸ با نام‌های شخصیت‌های این سریال نامگذاری شدند و حتی پنج سال پس از پایان این مجموعه، این نام‌ها همچنان تا حدودی محبوب باقی مانده‌اند. به طوری که در سال ۲۰۲۳، ۳۹۷ دختر نوزاد «کالیسی» نام گرفتند.

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!