فانی لند‌

رونق دنیای دامپروری با معرفی نخستین پهپاد چوپانی در جهان!

به گزارش تجارت‌نیوز، هواپیماهای بدون سرنشین یا همان پهپادها در حال حاضر به طور گسترده در صنایع مختلف مانند دفاع، حمل و نقل، عکاسی و نظارت بر محیط زیست استفاده می‌شوند. اکنون پهپادهای کنترل از راه دور برای اولین بار توانایی خود را در چوپانی کردن گله گاوها به صورت مستقل نشان داده‌اند.

این فناوری در یک نمایشگاه دامداری در استرالیا به نام «Beef 2024» به نمایش گذاشته شده است.

شرکت اسکای‌کلپی(SkyKelpie) مستقر در کوئینزلند استرالیا با استفاده از پهپادهای خود اولین چوپانی از راه دور یک گله گاو را در جهان انجام داد و فناوری خود را برای استفاده در انبوهی از چراگاه‌ها به نمایش گذاشت.

این نمایش موفقیت آمیز، هدف این شرکت را برای ارائه ابزارهایی برای کنترل مزایای فناوری پهپادها به دامداران تسریع خواهد کرد.

مدیریت پهپادی دام

لوک چاپلین، مردی که در پشت این ایده است، یک کشاورز از شمال غربی کوئینزلند است. او با حمایت سازمان دامداری استرالیا و وزارت کشاورزی و شیلات کوئینزلند استفاده از این فناوری را برای اهداف مختلف کشاورزی و دامداری از سال 2017 آزمایش کرده است.

چاپلین در سال 2022 شرکت اسکای‌کلپی را تأسیس کرد تا آزمایشات نوآورانه گله‌داری و چوپانی پهپادها را به انجام برساند.

به گفته این شرکت، بسیاری از چراگاه‌ها برای استفاده از فناوری پهپادها برای چوپانی تلاش کرده‌اند.

این شرکت ادعا می‌کند که با وجود اینکه برخی از دامداران به استفاده از موتورسیکلت و بالگرد در کنار پهپادها ادامه می‌دهند، این فناوری به طور کامل قادر به پرورش دام و چوپانی به طور مستقل شده است.

استفاده انحصاری از پهپادها فرصت‌های جدیدی را برای مدیریت ساده‌تر و مقرون به صرفه‌تر دام باز می‌کند. این برنامه اکنون شامل یک ایستگاه پهپاد است که می‌تواند طبق برنامه برنامه‌ریزی شده خود بلند شود، فرود بیاید و شارژ شود.

چاپلین گفت: چیزی که واقعاً جالب است، این است که از هر دو طرف می‌توانید اتصال داشته باشید. چه از طرف ایستگاه اتصال و چه از جایی که خلبان در آن قرار دارد. بنابراین می‌توانید پهپاد را از هر جای دلخواه به کار بگیرید.

ساده‌سازی تکنیک‌های جمع‌آوری دام

شرکت SkyKelpie ماژول‌های آموزشی مختلفی را ارائه می‌کند که جنبه‌های ضروری مربوط به نگهداری از حیوانات، از جمله رفتار حیوانات، ارتباطات و تکنیک‌های مدیریت کم‌استرس را پوشش می‌دهد.

این شرکت به فناوری پهپادها می‌پردازد و بر ویژگی‌هایی مانند زمان پرواز، ظرفیت بار و اجتناب از موانع تمرکز می‌کند که مهارت‌های خلبانی مانند پرواز دقیق و آگاهی فضایی را برجسته می‌کند.

این سیستم موارد گله‌داری، شکارچی‌ها و تکنیک‌های شروع تماس با دام را بررسی و نظارت می‌کند و کاربران در استفاده از آن یاد می‌گیرند که حیوانات را به ‌عنوان یک گروه منسجم هدایت کنند.

در دوره آموزشی این شرکت همچنین به تکنیک‌های تطبیق با گونه‌ها و مناطق مختلف و آموزش چگونگی مدیریت حیوانات برای واکنش آرام به پهپادها پرداخته می‌شود.

این شرکت همچنین مجموعه‌ای از پهپادهای DJI را برای چنین فعالیت‌هایی ارائه می‌دهد که مدل ابتدایی آن برای چوپانی مؤثر گاوها موسوم به Air 3 حدود 2500 دلار قیمت دارد.

دوربین‌های با وضوح بالا و کنترل‌های پیشرفته پروازی این پهپادها، چوپانی را ایمن‌تر، ساده‌تر و دقیق‌تر می‌کنند.

این شرکت ادعا می‌کند که طراحی ساده این سیستم، آن را برای مبتدیان ایده‌آل می‌کند و پاسخی اقتصادی برای کسب و کار دامداران ارائه می‌دهد.

پهپادهای Mavic 3T با قیمت 9000 دلار، با دوربین‌های حرارتی و زوم پیشرفته، کار را به سطح بالاتری می‌برند و دامدار را مطمئن می‌کنند که هیچ حیوانی نادیده گرفته نمی‌شود.

پهپاد Mavic 3T برای ساده‌سازی قابل توجه عملیات چوپانی طراحی شده است که دارای ویژگی‌های ایمنی پیشرفته، ادغام نرم‌افزارهای حرفه‌ای و کنترل کننده جدید است.

در نهایت، پهپادهای Matrice 30T با قیمت 16 هزار دلار، پرچم‌دار پهپادهای چوپان هستند که هم ضد گرد و غبار و هم ضد آب هستند و می‌توانند در دماهای منفی 20 تا مثبت 50 درجه سانتی‌گراد کار کنند.

به گفته این شرکت، این پهپاد مجهز به تصویربرداری حرارتی قدرتمند و دوربینی با قابلیت بزرگنمایی 200 برابری است.

ضمن اینکه پلتفرم عملیاتی FlightHub 2 می‌تواند فعالیت‌های گله در مزرعه را با ارائه نقشه‌برداری، پخش زنده و انجام بازرسی رصد کند.

منبع :

ایسنا

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!