فانی لند‌

رکورد شگفت‌انگیز جزیره‌ای با جمعیت غوغا: کوچکتر از زمین فوتبال، اما شلوغ‌ترین نقطه روی کره زمین!

جزیره میگینگو یکی از پرازدحام‌ترین برونزدهای جهان است. این جزیره به‌خاطر سقف‌های حلبی خانه‌هایش که تنگاتنگ یکدیگر قرار گرفته‌اند به یک لاک‌پشت زره‌پوش غول‌پیکر تشبیه می‌شود.

میگینگو پوشیده از سنگ با مساحت ۰.۴۹ هکتار که به سختی به اندازه یک زمین فوتبال است، در شمال‌شرقی دریاچه ویکتوریا و در مرز اوگاندا و کنیا قرار دارد.

جو حطاب، فیلمساز مستقر در دبی، برای آنکه اطلاعات بیشتری درباره این جزیره پرازدحام به دست آورد، سفر پرمخاطره‌ای را به آنجا انجام داد و یک شب را با مردم محلی گذراند.

حطاب در فیلم کوتاهی درباره سفر خود به میگینگو توضیح می‌دهد که بیش از هزار نفر در آنجا زندگی می‌کنند و می‌گوید که این جزیره «بسیار کوچک است».

او برای رسیدن به میگینگو با هواپیما به نایروبی در کنیا پرواز کرد، از آنجا در سفری شش ساعته با ماشین به شهر کوچکی به نام کیسومو در ساحل دریاچه ویکتوریا رفت و سرآخر با یک قایق موتوری محلی به میگینگو رسید.

حطاب می‌گوید که با امواج عظیم دریا مطمئن نبود که قایق بتواند سالم به جزیره برسد و میگینگو به نظرش شبیه سراب بود.

وقتی بالاخره رسید، باید به جزیره همسایه می‌رفت تا ۲۵۰ دلار هزینه دسترسی بپردازد؛ اقدامی که به منظور جلوگیری از دزدی دریایی در این منطقه در نظر گرفته شده است.

پس از گرفتن مجوز لازم، این فیلمساز در جزیره پرازدحام میگینگو پرسه می‌زند و مشاهدات خود از مردم محلی را بازگو می‌کند.

در بخشی از این فیلم کوتاه او توضیح می‌دهد که مردم در کوچه‌پس‌کوچه‌ها با یکدیگر در حال پختن غذا هستند و غذای اصلی‌شان ماهی و چیپس است.

از آنجایی که آب‌های اطراف میگینگو پر از ماهی لوتی نیل است، این جزیره دهه‌هاست که موضوع اختلاف دو کشور کنیا و اوگاندا بوده است. این ماهی از نظر اقتصادی و نقشی که در زنجیره غذایی مردمان شرق آفریقا دارد بسیار بااهمیت است. با این حال به گفته حطاب، مردم هر دو ملیت بدون هیچ‌گونه مشکلی در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند.

او توضیح می‌دهد که بسیاری از مردم برای صید ماهی لوتی نیل که صادرات میلیون دلاری دارد، به این جزیره سرازیر می‌شوند.

حطاب که برای خواب به خانه یک ماهیگیر رفته می‌گوید آلونکی که در آن ساکن شده روی اقیانوس معلق است و صدای برخورد آب به آن بسیار بلند است.

با فرا رسیدن صبح، او زنان و مردان را در دو سوی ساحل در حال حمام می‌بیند و سپس با راهنمایان خود به ایستگاه پلیس محلی می‌رود تا مفقود شدن قایقشان در شب گذشته را گزارش دهد.

دریاچه ویکتوریا بزرگترین دریاچه در آفریقا است و از بین رفتن سبک زندگی که روزگاری برای محلیان سرشار از ماهی بود، زندگی میلیون‌ها نفر ساکن در سواحل آن در اوگاندا، کنیا و تانزانیا را به خطر انداخته است.

بر اساس گزارش‌ها، در طول چهار دهه گذشته، ۸۰ درصد از گونه‌های ماهیان بومی این منطقه از بین رفته‌اند. به همین دلیل میگینگو به مکانی محبوب برای ماهیگیری تبدیل شده و جمعیت آن از حدود ۱۳۰ نفر در سال ۲۰۰۹ به بیش از هزار نفر افزایش یافته است.

قیمت ماهی لوتی نیل در سال‌های اخیر تا ۵۰ درصد افزایش یافته و در بازارهای بین‌المللی کیلویی ۳۰۰ دلار فروخته می‌شود.

شما می‌توانید ویدئوی جو حطاب درباره «پرازدحام‌ترین جزیره دنیا» را اینجا مشاهده کنید.

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!