فانی لند‌

زمان صفحه‌نمایش اندروید: چگونه مسحورکننده‌تر از همیشه شود؟

در این مقاله به توضیح تمام نکاتی که باید درباره اسکرین تایم اندروید بدانید می‌پردازیم و به سوالات شما درباره این ویژگی پاسخ می‌دهیم.

اسکرین تایم اندروید

در سال ۲۰۱۸ زمانیکه اندروید ۹ عرضه شد، کاربران شاهد ویژگی جدیدی بودند که پیش‌تر تنها در گوشی‌های آیفون وجود داشت. این ویژگی که بعنوان راه چاره‌ای برای کاربرانی که به گوشی‌های خود اعتیاد پیدا کرده بودند و قصد داشتند این عادت خود را ترک کنند، ارائه شد که در آیفون‌ها با نام اسکرین تایم سناخته می‌شود، اما در اندروید نام دیگری داشت.

در گوشی‌هایی با سیستم عامل اندروید ۹ و بالاتر این قابلیت را با نام Digital Wellbeing مشاهده می‌کنیم که از طریق آن می‌توانید میانگین زمان استفاده از گوشی موبایل خود را بصورت روزانه و هفتگی مشاهده کنید، برنامه‌های خاصی را برای مدتی ببندید، دسترسی و زمان استفاده خود و یا فرزندانتان را محدود کنید و بسیاری ویژگی‌های کاربردی دیگر در اختیار شما قرار می‌گیرد.

اگر شما هم به گوشی خود اعتیاد پیدا کرده‌اید و می‌خواهید بدانید دیجیتال ولبینگ یا همان اسکرین تایم چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد، در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

Digital Wellbeing چیست ؟

اگر شما هم احساس می‌کنید تایم زیادی از روز را صرف کار کردن با گوشی خود می‌کنید و یا نگران هستید که فرزندتان روزانه چقدر از گوشی یا تبلت استفاده می‌کند، خبر خوب برای شما اینست که بیشتر گوشی‌های هوشمند بطور خودکار، مدت زمانی که از آن استفاده می‌کنید را ثبت کرده و در کنار آن برای مدیریت زمان استفاده از گوشی نیز، راهکارهای مختلفی به شما ارائه می‌دهند.

اندروید با درک این نیاز، یک ویژگی به نام Digital Wellbeing را معرفی کرد که برای کمک به نظارت و مدیریت موثر تایم استفاده از گوشی طراحی شده و عملکردهای مختلفی مانند تایمر برنامه‌ها و حالت خواب را ارائه می‌دهد.

قیمت ویژه: ۶,۵۵۹,۰۰۰ تومان

گوشی شیائومی Redmi 13C ظرفیت ۱۲۸ رم ۶ گیگابایت

قیمت ویژه: ۷,۹۷۹,۰۰۰ تومان

گوشی شیائومی Xiaomi Poco M5s ظرفیت ۲۵۶ رم ۸ گیگابایت

قیمت ویژه: ۱۲,۰۹۹,۰۰۰ تومان

گوشی شیائومی Xiaomi Poco M6 Pro ظرفیت ۵۱۲ رم ۱۲ گیگابایت

قیمت ویژه: ۵,۹۲۹,۰۰۰ تومان

گوشی شیائومی Xiaomi Poco M5s ظرفیت ۱۲۸ رم ۴ گیگابایت

قیمت ویژه: ۲۴,۰۹۹,۰۰۰ تومان

گوشی شیائومی ۱۳T ظرفیت ۲۵۶ رم ۱۲ گیگابایت

قیمت ویژه: ۷,۰۵۹,۰۰۰ تومان

گوشی شیائومی Redmi 13C NFC ظرفیت ۲۵۶ رم ۸ گیگابایت

مهم‌ترین کارکردهای اسکرین تایم اندروید

همانطور که اشاره کردیم این قابلیت می‌تواند کاربردهای زیادی برای شما داشته باشد که در ادامه مهم‌ترین آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

برنامه‌های مزاحم را متوقف کنید

با انتخاب گزینه حالت فوکوس، برنامه‌های منتخب تا زمان معین شده متوقف می‌شوند، تا حواس‌پرتی‌ شما به حداقل برسد و بتوانید بهتر از زمان خود بهره ببرید. حتی می‌توانید برنامه‌های خاص را طوری تنظیم کنید تا حالت فوکوس برای آن‌ها بطور خودکار روشن شود.

با تایمر، محدودیت تعیین کنید

اگر می‌خواهید زمان استفاده از برنامه‌ها یا وب‌سایت‌های خاصی را محدود کنید، می‌توانید تایمرهای روزانه تنظیم کنید. وقتی تایمر تمام می‌شود، برنامه یا وب سایت برای بقیه روز متوقف شده و تا زمانیکه این ویژگی فعال است نمی‌توانید آن‌ها را باز کنید.

ویژگی “مزاحم نشوید”

با تنظیمات Do Not Disturb، می‌توانید به طور موقت نوتیفیکیشن‌های خود در برنامه‌های متفاوت را پنهان کنید.

زمان خواب خود را معین کنید

حالت خواب به شما یادآوری می‌کند که در شب گوشی خود را کنار بگذارید تا بتوانید بهتر استراحت کنید. در کنار آن ویژگی Grayscale صفحه‌نمایش را سیاه و سفید کرده و Do Not Disturb نیز اعلان‌ها را خاموش می‌کند تا به شما کمک کند خواب خوبی داشته باشید.

اسکرین تایم اندروید کجاست

کافیست مسیر زیر را طی کنید:

وارد تنظیمات گوشی خود شوید.«سلامت دیجیتال و کنترل‌های والدین» (Digital Wellbeing and Parental Controls) را پیدا کنید و روی آن ضربه بزنید.حال می‌توانید زمانی را که در روز با گوشی خود سپری می‌کنید، مشاهده کنید. همچنین می‌توانید مدت زمان استفاده از برنامه‌های مختلف را نیز، به تفکیک بررسی کنید.

لازم به ذکرست که ویژگی Digital Wellbeing تنها راه برای کنترل زمان استفاده از گوشی نیست و یکی دیگر از راه‌هایی که کاربران از آن استفاده می‌کنند، برنامه مدیریت زمان استفاده از گوشی بوده که در مقاله‌ای دیگر بطور کامل به آن پرداخته‌ایم و پیشنهاد می‌دهیم حتماً سری به آن بزنید.

اسکرین تایم سامسونگ

اکنون که اسکرین تایم اندروید یا همان دیجیتال ولبینگ را شناختید و جواب سوال چگونه بفهمیم چند ساعت از گوشی استفاده کرده‌ایم را پیدا کردید، می‌توانید نحوه استفاده کردن از آن را هم یاد بگیرید. همانطور که می‌دانید مسئله محدود کردن استفاده از گوشی برای کودکان، چه از نظر زمانی و چه از نظر ورود به برنامه‌ها و وب‌سایت‌های خاص، دغدغه‌های بسیاری از والدین است. اگر شما هم نگرانی‌های این چنینی دارید، می‌توانید از این قابلیت بهره ببرید.

برای فعال کردن Digital Wellbeing یا اسکرین تایم سامسونگ راه ساده‌ای پیش روی شما گذاشته، که بعد از طی کردن مراحلی که پیش‌تر گفتیم، می‌توانید برنامه مورد نظر خود را انتخاب کرده و برای استفاده روزانه از آن محدودیت زمانی مشخص کنید یا آن را به کل محدود کنید.

با فعال کردن این قابلیت و تنظیم محدودیت زمانی، پس از گذر از حد معین، سامسونگ اعلانی برایتان ارسال خواهد کرد و سپس آیکون برنامه‌های منتخب خاکستری شده و تا روز بعد، یا تا زمانی که خودتان آن را خاموش نکنید، برنامه‌ها باز نمی‌شوند. پس از آن دیگر جایی برای نگرانی درمورد استفاده زیاد کودکان از گوشی باقی نمی‌ماند.

اسکرین تایم شیائومی

برای فعال کردن ویژگی اسکرین تایم شیائومی مانند گوشی‌های اندروید، می‎‌توانید از اپلیکیشن سلامت دیجیتال و کنترل والدین که بصورت پیش فرض روی دستگاه‌های این برند نصب شده است، استفاده کنید.

این قابلیت تمام اطلاعات مورد نیاز شما را در اختیارتان قرار می‌دهد و به شما می‌گوید که چقدر زمان صرف گوشی خود می‌کنید؟ از کدام  اپلیکیشن‌ها بیشتر استفاده می‌کنید؟ و کدام اپلیکیشن بیشترین نوتیفیکیشن را برای شما ارسال می‌کند؟ همچنین، می‌توانید ببینید که چند بار قفل گوشی خود را باز کرده‌اید.

برای اطلاع از مدت زمان استفاده از برنامه‌های و سایر جزئیات مورد نظر می‌توانید روش زیر را دنبال کنید:

“تنظیمات” را باز کرده و روی “سلامت دیجیتال و کنترل‌های والدین” (Digital Wellbeing & parental controls) کلیک کنید.

در اینجا اطلاعات مورد نیاز خود را پیدا کرده و همچنین می‌توانید تغییرات مورد نظر خود را اعمال کنید.

در این مقاله توضیح دادیم که اسکرین تایم اندروید یا همان digital wellbeing چیست و در گوشی‌های مختلف چگونه کار می‌کند. حالا شما بگویید؛ آیا درباره استفاده فرزندانتان از گوشی یا تبلت نگران هستید؟ آیا شما هم نسبت به موبایل خود احساس وابستگی می‌کنید؟ راهکار شما برای کنترل این عادت چیست؟ منتظر نظرات و سوالات شما عزیزان هستیم.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

از مجموع ۱ رای

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!