فانی لند‌

فرهنگ حمام و دوش در سرزمین‌های گوناگون؛ تفاوت‌ها و ویژگی‌ها

عادات حمام کردن افرادی که در کشورهای مختلف زندگی می‌کنند، تفاوت‌های قابل توجهی دارد. آنچه ما به عنوان یک امر معمول یا حتی بهداشتی می شناسیم، ممکن است به محل زندگی ما بستگی داشته باشد.

پیش از بررسی عادات استحمام در کشورهای مختلف، بهتر از تفاوت دوش گرفتن و حمام کردن و در حقیقت آنچه در جهان متداول است را مرور کنیم. هر دوی این اصطلاحات به عمل استفاده از آب برای تمیز کردن خود اشاره دارند. هنگام دوش گرفتن، طبیعتا از دوش آب استفاده می کنیم و زمان کمتری نیاز دارد. از طرف دیگر، از واژه حمام کردن بیشتر برای استفاده از وان حمام و گذراندن مدت زمان قابل توجهی در آب برای استراحت استفاده می‌شود.

در اینجا به بررسی برخی از عادات استحمام در کشورهای مختلف از جمله حمام‌ کردن ها در مقابل دوش‌ گرفتن ها می‌پردازیم. از تمیزترین کشور دنیا از نظر دوش گرفتن یعنی برزیل تا کشوری که در آن حمام کردن رایج‌تر است مانند انگلیس، همه ما ترجیحات خاص خود را داریم. اما مهم‌ترین نکته این است که همه ما تمیز باشیم؛ هر چند که این مفهوم ممکن است در کشورهای مختلف متفاوت باشد.

برزیل

زمانی که صحبت از دوش گرفتن می‌شود، برزیل پیشتاز است. در حالی که تنها ۷ درصد برزیلی‌ها حمام می‌کنند، ۹۹ درصد گزارش داده اند که به صورت هفتگی دوش می‌گیرند. چند بار؟ به طور متوسط، برزیلی‌ها روزانه دو بار یا هفته‌ای ۱۴ بار دوش می‌گیرند.

اگرچه بدون شک جنبه پاکیزگی در این دوش‌ گرفتن ها نقش دارد، اما آب و هوای گرم و مرطوب برزیل نیز در زیاد بودن دفعات دوش گرفتن برزیلی‌ها تأثیرگذار است. مطالعات همچنین نشان داده‌اند که دوش گرفتن‌های متعدد یا ترجیح دادن آن در چنین مناطق گرمسیری رایج‌تر است.

انگلیس

ساکنان انگلیس تقریباً به اندازه برزیلی‌ها دوش نمی‌گیرند، با این حال ۸۳ درصد گزارش داداند که به صورت هفتگی دوش می‌گیرند. همانطور که قبلاً اشاره شد، عده کمی، اگر نگوییم هیچ‌کس، به اندازه انگلیسی‌ها حمام نمی‌کنند. در این کشور ۳۲ درصد مردم ترجیح می‌دهند به جای دوشگرفتن، حمام کنند. این رقم بیش از چهار برابر برزیل در حمام کردن است.

همانند اکثر عادات استحمام در کشورهای مختلف، متغیرهای متعددی وجود دارد که در چرایی، چگونگی، زمان و نحوه استحمام افراد تأثیرگذار است. برای افراد یک جامعه شاخص و متمدن، به نظر می‌رسد که انتخاب ساکنان انگلیس برای لذت بردن از یک فنجان چای داغ همراه با حمام، امری متناسب است.

آلمان

ساکنان آلمان از نظر عادات استحمام در میانه جدول قرار می‌گیرند. ۹۲ درصد از مردم آلمان دوش می‌گیرند، در حالی که ۲۰ درصد ترجیح می‌دهند حمام کنند. این آمار، آلمان را نیز در میان کشورهای برتر هم در حمام کردن و هم دوش گرفتن قرار می‌دهد.

چین

عادات استحمام در چین، ۸۵ درصد ترجیح برای دوش گرفتن در مقابل ۱۱ درصد برای حمام کردن را نشان ی دهد. با توجه به نگرانی‌های جمعیتی در چین، دوش گرفتن به راحتی کارآمدترین و آسان‌ترین روش استحمام است.

ایالات متحده آمریکا

در سرزمین آزادی، انتخاب واضح، دوش گرفتن است. ۹۰ درصد اعلام کرده اند که دوش گرفتن را بر حمام کردن ترجیح می‌دهند. با این حال، ۱۳ درصد از آمریکایی‌ها که ترجیح می‌دهند حمام کنند، هنوز آمار حمام کردن را در این کشور بالا نگه داشته اند.

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!