فانی لند‌

نگاهی هیجان‌انگیز به دل‌نشین‌ترین نتایج: چگونه مردم آسیای شرقی به قدرت‌نمایی چین و آمریکا واکنش نشان می‌دهند؟ با اینفوگرافیک جذاب

اینفوگرافیک زیر نتایج یک نظرسنجی در سال ۲۰۲۴، از کشورهای جنوب شرقی آسیا را به تصویر می کشد. از نزدیک به ۲,۰۰۰ پاسخ دهنده پرسیده شد که آیا از افزایش نفوذ ژئوپلیتیک چین و آمریکا در کشور خود نگران هستند یا از آنها استقبال می کنند. کشورهای مورد بررسی همگی متعلق به اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا (آ.سه.آن) هستند که یک اتحادیه سیاسی و اقتصادی از ۱۰ کشور در جنوب شرقی آسیا است.

احساسات نسبت به چین

به طور متوسط، سهم قابل توجهی از پاسخ دهندگان از هر ۱۰ کشور نگران افزایش نفوذ ایالات متحده و چین هستند. با این حال، شک و تردید کلی درخصوص نفوذ چین بالاتر است.

دریای جنوبی چین منطقه ای حساس و پر تنش است که چندین کشور از جمله چین، ویتنام، مالزی، فیلیپین، برونئی و تایوان بر سر مالکیت جزایر، منابع انرژی و مرزهای دریایی آن با یکدیگر اختلاف دارند. نگرانی های مربوط به مناقشات ارضی در دریای جنوبی چین، نقش مهمی در واکنش های کشورها دارد. بویژه در کشورهایی که خود نیز ادعاهایی بر بخش هایی از این دریا دارند.

به عنوان مثال، در ویتنام بیش از ۹۵ درصد از پاسخ دهندگان گفتند که نگران نفوذ فزاینده چین هستند.

احساسات نسبت به آمریکا

برعکس، افزایش نفوذ آمریکا در دو کشور با ادعای رقابت در دریای چین جنوبی، فیلیپین (۶۹٪) و ویتنام (۵۵٪) مورد استقبال قرار می گیرد.

با وجود این، به طور میانگین منطقه ای، پاسخ دهندگان بیشتر نگران افزایش نفوذ آمریکا هستند.

جالب است که به نظر می رسد تقریباً تمام کشورهای آ.سه.آن یک ابرقدرت را بر دیگری ترجیح می دهد.

تنها استثنا تایلند است، جایی که افراد مورد بررسی طرفدار هیچ کدام از این دو گزینه نبودند، ۸۴ درصد نگران نفوذ چین و ۸۰ درصد نگران نفوذ ایالات متحده بودند.

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!