فانی لند‌

هشدار مهم هواشناسی به ساکنین تهران: آماده باشید!

سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار سطح نارنجی از رگبار باران، رعدوبرق و وزش باد شدید در برخی استان‌ها خبر داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، سازمان هواشناسی کشور با اشاره به تداوم فعالیت سامانه بارشی به همراه ناپایدارهای محلی اعلام کرد: از فردا تا روز جمعه رگبار باران، رعدوبرق، تگرگ، مه، صاعقه و وزش باد نسبتا شدید تا شدید پیش‌بینی می‌شود.

در روز پنجشنبه ۳ خرداد نیمه شمالی استانهای آذربایجان غربی و سمنان، ارتفاعات آذربایجان شرقی و در روز جمعه ۴ خرداد آذربایجان شرقی، نیمه شمالی آذربایجان غربی، نیمه جنوبی اردبیل، شمال خراسان رضوی، ارتفاعات در استان‌های زنجان، قزوین، البرز، تهران، سمنان تحت تاثیر این تداوم سامانه بارشی خواهد بود.

سازمان هواشناسی نسبت به اختلال در ناوگان حمل و نقل، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها، آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان‌آب، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌های فصلی، صاعقه، رخداد تگرگ، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی، اختلال در ناوگان حمل و نقل و در نواحی کوهستانی احتمال سقوط سنگ و خسارت به محصولات باغی و زراعی و احتمال ریزش سنگ در گردنه ها هشدار داد و توصیه کرد که هموطنان از سفرهای غیر ضروری، پروازهای ورزشی و تفریحی با بالگرد و هواپیماهای سبک و فعالیت‌های کوه‌نوردی پرهیز کنند.

عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و بویژه در نواحی سردسیر کنترل دما و رطوبت در سالن‌های پرورشی و استفاده از محلول‌های ضد تنش در گیاهان باغی و زراعی از دیگر توصیه‌های سازمان هواشناسی است.

مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوای سازمان هواشناسی نیز در اطلاعیه‌ای جداگانه در پیش بینی جوی مناطق کوهستانی کشور طی روزهای پنجشنبه و جمعه(٣ و ٤ خرداد) از استقرار هوای خنک در بخش های شمالی کشور، تداوم بارش های تناوبی در ارتفاعات شمال غرب، ارتفاعات البرز، ارتفاعات شمال شرق و وزش باد(گاهی شدید) مهمترین پدیده جوی در سایر مناطق کشور خبر داد.

براین اساس پیش‌بینی می‌شود طی روزهای پنجشنبه و جمعه، ارتفاعات شمال غرب، ارتفاعات البرز و شمال شرق به تناوب متاثر از شرایط ناپایدار با افزایش ابر، وقوع بارش و مه آلودگی( کاهش دید افقی و عمودی) و رعدوبرق و احتمال تگرگ مواجه است، این شرایط در دامنه های جنوبی البرز و خط الرأس های مرکزی البرز، من به ویژه در ساعت های بعدازظهر و غروب با وقوع پدیده رگبار و رعدوبرق و افزایش سرعت باد همراه است. در سایر مناطق کشور نیز افزایش سرعت باد به ویژه برای ساعات بعدازظهر مهمترین پدیده جوی است.

آسمان نیمه ابری، به تناوب افزایش ابر و افزایش سرعت باد، رگبار و رعدوبرق برای ارتفاعات شمال تهران پیش‌بینی می‌شود.

مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوای سازمان هواشناسی در خاتمه توصیه کرد: با توجه به شرایط بارش های بهاره در مناطق ذکر شده که با افزایش ابر و مه آلودگی و کاهش دید افقی و عمودی همراه است و همچنین وقوع رعدوبرق و احتمال تگرگ را به دنبال دارد. از انجام فعالیت های مرتبط با کوهستان در مناطق مذکور حتی المقدور اجتناب شود.

منبع :

ايسنا

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!