فانی لند‌

همه چیز درباره «فستینگ»: راهنمای جامع و جذاب شما!

راهنماتو- «می‌دونی فستینگ چیه؟! دنبال رژیم لاغری هستی؟! خب بخون یاد بگیر!»

افرادی که در پی لاغری و کاهش وزن هستند راه‌های مختلفی را امتحان می‌کنند. از رژیم کالری شماری گرفته تا کم خوردن و حذف یک وعده غذایی! برخی زیر نظر پزشک و کارشناس این کار را انجام می‌دهند و عده‌ای دیگر به صورت سرخود جلو می‌روند. اما در این میان «فستینگ» نقش پررنگی به خود گرفته است. افراد زیادی از طریق این رژیم به نتیجه دلخواهشان رسیده‌اند و به دیگران هم توصیه می‌کنند. اگر شما هم به دنبال اجرای «فستینگ» هستید بد نیست اطلاعات کلی از این موضوع به دست بیاورید تا با چشم باز و درنظر گرفتن تمام جوانب آن را انتخاب کنید.

به گزارش راهنماتو، «فستینگ» به زبان ساده همان روزه گرفتن است که شرایط ویژه و منحصر به خود دارد. روزه گرفتن یا خودداری از خوردن و گاهی اوقات نوشیدن، بسته به نوع و مدت روزه می‌تواند اثرات مختلفی بر بدن داشته باشد. فانی لنددر اینجا برخی نکات کلیدی در مورد روزه گرفتن و اثرات آن بر بدن را خدمت شما ارائه می‌کند:

 

– تغییرات متابولیسمی:

 روزه به صورت رژیم فست می‌تواند به وضعیت متابولیک بدن پس از هضم و جذب کامل یک وعده غذایی اشاره داشته باشد، که معمولاً 3 تا 5 ساعت پس از خوردن غذا رخ می‌دهد. در طول روزه، بدن شما ذخایر قند خود را از دست می‌دهد و شروع به سوزاندن چربی می‌کند همین مساله موجب کاهش وزن خواهد شد.

– کاهش وزن:

اگر شما به روزه‌گیری متناوب که شامل دوره‌های روزه‌داری منظم است بپردازید، باعث بهبود بیومارکرهای قلبی-عروقی و سوخت و ساز زیاد بدن و کاهش وزن خواهد شد. همینطور شاخص توده بدنی شما و عواملی که ممکن است برای قلب ایجاد خطر کند پایین می‌آید و این مساله برای کسانی که دارای اضافه وزن هستند یا چاق به حساب می‌آیند به خوبی خود را نشان می‌دهد

– سلامت روان:

تحقیقات در زمینه فستینگ زیاد صورت گرفته است. برخی از آنها نشان می‌دهند که روزه‌داری می‌تواند خلق‌وخو و احساس شما را بهبود بخشد و ممکن است علائم کلی افسردگی را کاهش بدهد. درواقع به نوعی شما با اختلالات کمتر روانی در خود روبه رو خواهید شد!

– کاربرد پزشکی:

قبل از هرگونه اقدام پزشکی و عمل جراحی معمولا توصیه می‌شود که بیمار مدتی چیزی نخورد و ننوشد! همین مساله که به نوعی روزه داری یا همان فستینگ به حساب می‌آید نشان دهنده تاثیر خطرات مختلف تغذیه بی رویه و بدون فکر بر روی بدن است.  

– طول عمر:

تحقیقات در این زمینه آن هم به صورت بالینی نمی‌تواند ثابت کند که روزه داری یا فستینگ موجب طول عمر می‌شود!

– اثرات دیگر:

وقتی شما روزه می‌گیرید یا رژیم فستینگ را لحاظ می‌کنید سلامتتان تضمین تر خواهد شد! نسبت به غذا و نوشیدنی‌ها موضع دیگری خواهید داشت.

– دیدگاه‌های مذهبی:

در ادیان مختلف به فستینگ اشاره زیادی شده است. می‌توان نتیجه گرفت این توصیه‌ها در یهودیت، اسلام، مسیحیت و بودیسم جنبه‌ی سلامتی برای انسان داشته است که به عنوان یک تکلیف دینی برعهده آن گذاشته شده است!

–  طب سنتی:

در طب سنتی به روزه داری یا فستنیگ تحت عنوان پاکسازی بدن پرداخته می‌شود. زمانی برای سم زدایی و استراحت اندام‌هاست تا بهتر بتوانند به انسان خدمت کنند و خللی در کارشان ایجاد نشود!

فستینگ چند نوع دارد؟

انواع مختلفی از فستینگ وجود دارد که شامل غذا و نوشیدنی نخوردن در ساعت‌های مختلف است. به عنوان مثال از رژیم 8-16 در ابتدا شروع خواهد شد و این زمان ممکن است با توجه به جواب بدن طولانی‌تر هم بشود.

از جهت ایمنی و در خطر قرار نگرفتن بدن شما، توصیه می‌شود که اگر بنا دارید فستینگ طولانی تری را داشته باشید حتما با کارشناس و پزشک در میان بگذارید تا با توجه به سبک بدن شما و خصوصیات آن تصمیم بهتری گرفته شود.

قبل از اینکه هرگونه رژیم فستینگ را آغاز کنید خیلی مهم است که با یک کارشناس تغذیه مشورت کنید تا اطمینان حاصل شود که این کار برای نیازها و وضعیت سلامتی شما ایمن و مناسب است.

رژیم فستینگ یا روزه‌داری متناوب، یک الگوی غذایی است که شما ساعاتی از روز را آزاد هستید هرچه دلتان می‌خواهد میل کنید و در مقابل ساعاتی را اجازه خوردن هیچ گونه خوراکی ندارید! این رژیم موجب افزایش سوخت و ساز بدن، کاهش وزن، بهبود سلامت متابولیک و کنترل قند خون شما خواهد شد. انواع مختلفی از این رژیم وجود دارد، از جمله فستینگ ۱۶\/۸، رژیم ۵:۲، روزه‌داری ۱۲ ساعته، روزه‌داری ۲۴ ساعته، روزه‌داری متناوب، روزه‌داری کامل و رژیم فستینگ کتوژنیک. اگر بیماری‌های زمینه‌ای ندارید یا باردار نیستید و در دوران شیردهی هم قرار ندارید این رژیم می‌تواند برای شما مناسب باشد.

 

رژیم فستینگ چه فوایدی برای بدن دارد؟

– افزایش کالری سوزی و چربی سوزی

– کنترل اشتها و کاهش وزن

– ثابت نگه داشتن سطح انرژی

– کنترل قند خون

–  سم زدایی و پاک سازی بدن

– بهبود عملکرد مغز و دستگاه گوارش

– کاهش التهاب و خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن

 

رژیم غذایی فستینگ به صورت خلاصه الگوی غذایی است که شامل خودداری از خوردن یا نوشیدن هر چیزی که کالری داشته باشد برای یک دوره زمانی مشخص است. رژیم‌های روزه‌داری مبتنی بر فستینگ می‌توانند به کنترل وزن، بهبود حال روحی، تقویت حافظه و کاهش خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها کمک کنند.

 

 

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!