فانی لند‌

پرآوازه‌ترین سلطنت‌های نجومی هالیوود: خاندان‌های درخشان دنیای بازیگری

شاید استعداد بازیگری در بسیاری از خانواده ها وجود داشته باشد، یا شاید هالیوود – و سایر صنایع فیلمسازی – به شدت تحت تأثیر پارتی بازی خانوادگی قرار گرفته باشند که ظاهراً همه جا حضور دارد. شاید کمی از هر دو وجود داشته باشد، اما به هر حال، غیرقابل انکار است که خانواده‌هایی در سینما حضور دارند که بیش از یک بازیگر مشهور در خود دارند، بازیگرانی با نام‌های فامیلی شناخته شده که چندین بازیگر (و گاهی اوقات فیلمسازان) از آن استفاده می کنند و تاثیر خود را بر صنعت فیلمسازی ثبت کرده اند.

تصمیم در مورد اینکه چگونه می توان این خانواده ها را رتبه بندی کرد، دشوار است، بنابراین بدون ترتیب خاصی، در اینجا تعدادی از خانواده های شناخته شده را آورده ایم که در عرصه سینما و تلویزیون شناخته شده هستند، خانوده هایی که بیش از یک عضو از آن ها موفقیت قابل توجهی در دنیای سرگرمی (فیلم و سینما) پیدا کرده است. شایان ذکر است، برخی از این خانواده‌ها به لطف ازدواج بازیگران با بازیگران دیگر، و در ادامه خوشامدگویی به ستاره‌های جدید به خانواده هایی از قبل شناخته شده، بیش از پیش مشهور شده اند.

۱۰- خانواده همسورث

اعضا: کریس همسورث، لیام همسورث، لوک همسورث

خاندان همسورث از نظر اندازه با خانواده‌های بازیگر دیگر قابل مقایسه نیست، اما وقتی همه چیز را در نظر می گیریم، هنوز در عرصه فیلم و سینما نسبتاً جدید و تازه کار هستند. با این حال، آنها شایسته قرار گرفتن در این فهرست به نظر می رسند زیرا سه برادر همسورث را می شناسیم که همه آنها در دنیای فیلم/تلویزیون تاثیری ماندگار از خود بر جای گذاشته‌اند، در حالی که فرزند میانی خانواده، کریس، محبوب‌ترین آنهاست.

همانطور که می دانید او از سال ۲۰۱۱ در نقش ثور بازی می کند، جایی که در چهار فیلم انفرادی و هر چهار فیلم انتقام جویان که تاکنون منتشر شده اند ظاهر شده است. بزرگ‌ترین برادر، لوک همسورث، بیشتر برای بازی در سریال Westworld و جوان‌ترین همسورث، لیام، برای بازی در سریال The Hunger Games و جایگزینی هنری کاویل در The Witcher شناخته می‌شوند. این که آیا این خانواده بازیگر بیش از یک نسل به کار خود ادامه می دهد یا نه، هنوز مشخصی نیست و باید دید که در آینده چه اتفاقی می افتد، اما این سه برادر مطمئناً در حال حاضر نام خانوادگی همسورث را مشهور و جهانی کرده اند.

۹- خانواده آرکت

اعضا: پاتریشیا آرکت، رُزانا آرکت، دیوید آرکت

حضور خانواده آرکت در هالیوود به نسل‌های قبل برمی‌گردد، البته عمدتاً وقتی صحبت از بازیگری می‌شود، کلیف آرکت یک ستاره شناخته شده عرصه رادیو/تلویزیون است و پسرش، لوئیس آرکت، بازیگر تلویزیون بود. اما این پنج فرزند لوییس هستند که احتمالاً امروزه شناخته شده ترین اعضای خانواده آرکت به شمار می آیند، به طوری که هر پنج نفر – به ترتیب، روزانا، ریچموند، پاتریشیا، الکسیس و دیوید – در طول دوران حرفه‌ای خود در تلویزیون و/یا سینما در پروژه های شناخته شده ای بازی کرده اند.

نقش‌های قابل توجه روزانا آرکت شامل کمدی/تریلر کمتر دیده شده مارتین اسکورسیزی به نام After Hours و همچنین Pulp Fiction بود که الکسیس نیز نقش کوچکی در آن ایفا کرد. پاتریشیا آرکت در True Romance و Lost Highway در نقش های اصلی ایفای نقش کرد، در حالی که دیوید آرکت بیشتر به خاطر بازی در پنج فیلم از فیلم های Scream شناخته می شود. علاوه بر این، کورتنی کاکس و توماس جین هر دو برای مدتی با این خانواده در ارتباط بودند زیرا به ترتیب با دیوید آرکت و پاتریشیا آرکت ازدواج کرده بودند (هرچند هر دو رابطه در اوایل دهه ۲۰۱۰ به پایان رسیدند).

۸- خانواده چاپلین

اعضا: چارلی چاپلین، اونا چاپلین، جرالدین چاپلین

برجسته‌ترین عضو خانواده چاپلین واقعاً نیازی به معرفی ندارد، اما به هر حال معرفی مختصری خواهد داشت. چارلی چاپلین یکی از بزرگ‌ترین نمادهای دوران سینمای صامت بود که هم در کارگردانی و هم بازی در فیلم‌های کلاسیک مختلف، با دو فیلم دهه ۱۹۳۰ خود با نام City Lights و Modern Times – به معنای واقعی کلمه درخشید. او همچنین چند فیلم غیر صامت بسیار عالی نیز ساخت، به ویژه فیلم The Great Dictator که بسیار بی نقص و باکیفیت بود.

پدر چارلی چاپلین، چارلز چاپلین بزرگ، نیز در صنعت سرگرمی فعالیت داشت، اما این چارلی چاپلین جونیور بود که باعث شد نام خانوادگی «چاپلین» به یک نام آشنا تبدیل شود. این میراث در نسل‌های بعدی نیز ادامه یافته است، دختر چارلی چاپلین، جرالدین چاپلین (Doctor Zhivago, The Orphanage) و نوه اش اونا چاپلین (سریال بازی تاج و تخت) نیز نام خود را به عنوان بازیگر در دنیای سینما/تلویزیون مطرح کردند.

۷- خانواده اسکارشگارد

اعضا: استلان اسکارشگارد، الکساندر اسکارشگارد، بیل اسکارشگارد

خانواده اسکارشگارد را نباید با پیتر سارشگارد سوئدی که اکنون در دو نسل به موفقیت بین المللی دست یافته است اشتباه گرفت. همه چیز با درخشش استلان اسکارشگارد آغاز شد، به ویژه به دلیل همکاری با فیلمساز جنجالی، لارس فون تریر، وچهار پسر از هشت (!) پسر او – الکساندر، گوستاف، بیل، و والتر – که همگی بازیگر شدند. از میان آن‌ها، احتمالاً الکساندر اسکارشگارد، فرزند ارشدش است که بیشترین موفقیت را کسب کرده است، اولین نقش بزرگ او در سریال True Blood و نقش‌های مختلف سینمایی – از جمله Godzilla vs. Kong, The Northman, و Infinity Pool بوده است. نه این که لزوماً یک رقابت بین این برادران وجود داشته باشد (اگرچه ممکن است چنین باشد)، اما بیل در مقایسه با الکساندر شهرت بسیار بیشتری دارد، زیرا نقش های اصلی به یاد ماندنی در فیلم های It، John Wick: Chapter 4، و Barbarian داشته است. وی بزودی در فیلم های مشهوری مانند Nosferatu و بازسازی The Crow نیز ایفای نقش خواهد کرد.

۶- خانواده کارادین

اعضا: جان کارادین، دیوید کارادین، کیت کارادین

جان کارادین یکی از پرکارترین بازیگران تمام دوران بود که در طول چندین دهه در سینما و تلویزیون فعالیت کرد و در این دوره در بیش از ۲۰۰ پروژه حضور داشت (حداقل طبق گفته Letterboxd)، و یک شخصیت برجسته در فیلم های ساخته شده توسط جان فورد بود. او چندین فرزند داشت که میراث بازیگری پدرشان را ادامه دادند، از جمله دیوید، کیت و رابرت.

دیوید کارادین احتمالاً شناخته‌شده‌ترین فرزند جان کارادین است، در شرایطی که او در فیلم بیل را بکش، نقش اصلی را بازی می‌کرد و پیش از آن به خاطر بازی در سریال Kung Fu در دهه ۱۹۷۰ شهرت داشت. کیت کارادین نیز به دلیل همکاری با کارگردانانی مانند رابرت آلتمن و ریدلی اسکات در طول دهه ۱۹۷۰ و ایفای نقش های به یاد ماندنی در سریال های تلویزیونی قرن بیست و یکم مانند Deadwood و Dexter بازیگری شناخته شده است. او همچنین دارای فرزندانی است که بازیگر شده اند، به ویژه سورل کارادین و مارتا پلیمپتون.

۵- خانواده شین/استوس

اعضا: مارتین شین، امیلیو استوس، چارلی شین

ممکن است کمی سردرگمی در مورد خانواده بازیگری استوس وجود داشته باشد، زیرا پدر این خانواده، مارتین شین، انتخاب کرد که با نام هنری اش شناخته شود (او با نام رامون آنتونیو جراردو استوس متولد شد). مارتین شین بیشتر به خاطر بازی در نقش رئیس جمهور تخیلی ایالات متحده، جد بارتلت برای تمام هفت فصل سریال مشهور و محبوب The West Wing شناخته می شود، و در پروژه های سینمایی شناخته شده ای مانند Apocalypse Now, The Departed و فیلم جنایی هنری تحسین شده Badlands شناخته می شود.

وقتی صحبت از Badlands به میان می آید، این فیلم همچنین حاوی حضور کوتاهی از دو پسر شین، چارلی شین و امیلیو استوس نیز هست که هر دو در طول دهه ۱۹۸۰ و پس از آن به بازیگران مشهوری تبدیل شدند. چارلی شین، مانند پدرش، در یک فیلم نمادین جنگ ویتنام – Platoon در سال ۱۹۸۶- ایفای نقش کرد، در حالی که نمادین ترین نقش امیلیو استوس احتمالاً در The Breakfast Club در سال ۱۹۸۵ بود.

۴- خانواده داگلاس

اعضا: کرک داگلاس، مایکل داگلاس

کرک داگلاس یکی از آخرین بازمانده‌های بازیگران نقش اول عصر طلایی هالیوود بود که اولین بار به عنوان بازیگر، کارش را در دهه ۱۹۴۰ شروع کرد و در سال ۲۰۲۰ در سن ۱۰۳ سالگی درگذشت. او عمدتاً به لطف درخشش در فیلم های ژانر نوآر به شهرت رسید. اما ممکن است امروزه بیشتر به خاطر بازی در دو فیلم اول- و نسبتاً بی نقص- استنلی کوبریک: Paths of Glory و Spartacus شناخته شده باشد.

داگلاس چهار پسر داشت که بزرگترین آنها، مایکل داگلاس، بیشترین موفقیت را به عنوان بازیگر کسب کرد و شاید حتی از نظر محبوبیت از پدرش پیشی گرفت (او به طور ویژه در دهه های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ بسیار مشهور و موفق بود). خانواده داگلاس همچنین می توانند کاترین زتا جونز را به عنوان عضوی از خود در نظر بگیرند، با توجه به اینکه او در سال ۲۰۰۰ با مایکل داگلاس ازدواج کرد و تا سال ۲۰۲۴، این زوج هنوز با هم هستند (با نقش های بسیار قابل توجه زتا جونز از جمله شیکاگو و ترافیک، که مایکل داگلاس نیز در این پروژه اخیر حضور داشت).

۳- خانواده بریمور

اعضا: لیونل بریمور، جان بریمور، درو بریمور

امروزه همه احتمالاً درو بریمور را می شناسند، که بیش از چهار دهه است در صنعت سینما فعالیت دارد. یکی از اولین نقش های او به عنوان یک کودک بازیگر در یک فیلم کلاسیک غیرقابل انکار است: E.T. the Extra-Terrestrial. اما خانواده بریمور خیلی زودتر از درو نیز در عرصه دنیای سرگرمی شناخته شده بودند، و در واقع، حتی قبل از ظهور سینما، با توجه به اینکه موریس بریمور – اولین بریمور شناخته شده در عرصه بازیگری – بازیگر تئاتری بود که در چند دهه آخر ۱۸۰۰ فعال بود.

اما این سه فرزند او بودند که در دهه‌های اولیه هالیوود نام بریمور را به شهرت رساندند، جایی که لیونل، اتل و جان همگی در سینما به شهرت و موفقیت رسیدند. سپس، پسر جان بریمور، جان درو بریمور، میراث بازیگری این خانواده را ادامه داد و خود صاحب فرزندانی شد که آن ها نیز در بازیگری به موفقیت دست یافتند، از جمله خود درو بریمور. این شرح بسیار مختصر از این خانواده بود، زیرا خانواده بریمور یک خانواده بسیار بزرگ و مشهور است.

۲- خانواده هیوستون

اعضا: جان هیوستون، آنجلیکا هیوستون، دنی هیوستون

خانواده هیوستون میراثی واقعاً چشمگیر در هالیوود دارند، در حالی که والتر هیوستون اولین فرد برجسته از هیوستون ها بود که به موفقیت و شهرت دست یافت، کسی که بیشتر به خاطر بازی برنده اسکار در The Treasure of the Sierra Madre شناخته شده است. این وسترن افسانه ای توسط پسر والتر، جان هیوستون کارگردانی شد، که مسلماً موفقیت بیشتری در صنعت فیلمسازی، در درجه اول به عنوان یک فیلمساز به دست آورد، اما با بازی های فوق العاده اش (او نقش شخصیت منفی اصلی فیلم محله چینی ها را با آرامش فوق العاده ای بازی کرد) نشان داد که علاوه بر کارگردانی، در زمینه بازیگری نیز استعداد قابل توجهی دارد.

جان هیوستون نه تنها سابقه همکاری با پدرش در گنج سیرا مادره را داشت، بلکه دخترش، آنجلیکا هیوستون، را در فیلم Prizzi’s Honor نیز کارگردانی کرد، اولین نقش اصلی برجسته آنجلیکا که بعدها با فیلم های مهم دیگری ادامه یافت. میراث هیوستون ها به لطف افرادی مانند دنی هیوستون (یکی دیگر از فرزندان جان هیوستون) و جک هیوستون، نوه جان هیوستون که بیشتر برای نقش هایش در Boardwalk Empire و فصل چهارم سریال Fargo شناخته شده است، ادامه یافت.

۱- خانواده کوپولا

اعضا: فرانسیس فورد کوپولا، سوفیا کوپولا، نیکلاس کیج، جیسون شوارتزمن

تنها خانواده‌ای که واقعاً می‌تواند با هیوستون‌ها در زمینه شهرت و چندین نسل تحسین‌شده رقابت کند، خانواده کوپولاست، با پدرسالاری به نام فرانسیس فورد کوپولا که اولین کسی بود که این نام خانوادگی را با صنعت فیلمسازی و سینما عجین کرد. قطعاً او یکی از بهترین دهه های یک فیلمساز را سپری کرد، جایی که بین سال های ۱۹۷۲ تا ۱۹۷۹ فیلم های پدرخوانده، مکالمه، پدرخوانده: قسمت دوم و اینک آخرالزمان را کارگردانی کرد.

به سختی می توان اقوام/نوادگان او که اتفاقاً در عرصه سینما و تلویزیون موفق بوده اند را نادیده بگیریم، جایی که برخی از برجسته ترین آنها عبارتند از دخترش سوفیا کوپولا (که بیشتر به خاطر کارگردانی هایش شهرت دارد)، خواهرش تالیا شایر و برادرزاده هایش نیکلاس کیج و جیسون شوارتزمن. خاندان کوپولا، به طور کلی، چه به عنوان فیلمساز و چه به عنوان بازیگر، نیرویی هستند که نمی توان آن ها را نادیده گرفت، و تعداد زیادی از اعضای خانواده کوپولا در فیلم های به یاد ماندنی بازی کرده یا نقش کارگردان را داشته اند.

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!