فانی لند‌

پیشنمایی جذاب از ثروت کشورهای اروپا: بررسی سرانه GDP در سال 2024 با اینفوگرافیک دیدنی

اروپا خانه برخی از بزرگترین و پیچیده ترین اقتصادهای جهان است. در اینفوگرافیک زیر، سرانه تولید ناخالص داخلی کشورهای اروپا به تصویر کشیده شده اند. داده‌های این تصویرسازی و مقاله از صندوق بین‌المللی پول (IMF) به روز رسانی شده در آوریل ۲۰۲۴، تهیه شده است.

ثروتمندترین و فقیرترین کشورهای اروپا بر اساس سرانه تولید ناخالص داخلی

لوکزامبورگ، ایرلند و سوئیس از نظر سرانه تولید ناخالص داخلی در فهرست ثروتمندترین کشورهای اروپا قرار دارند که همگی بالای ۱۰۰,۰۰۰ دلار است.

توجه: ارقام گرد شده اند.

سرانه تولید ناخالص داخلی سه کشور شمال اروپا یعنی نروژ، ایسلند و دانمارک نیز بین ۷۰,۰۰۰ تا ۹۰,۰۰۰ دلار بوده و در جایگاه بالایی قرار دارند. سایر همتایان شمال اروپا، سوئد و فنلاند در خارج از ۱۰ رتبه برتر، بین ۵۵,۰۰۰ تا ۶۰,۰۰۰ دلار قرار دارند.

در همین حال، بزرگترین اقتصادهای اروپا به صورت مطلق، آلمان، بریتانیا و فرانسه، با سرانه تولید ناخالص داخلی حدود ۵۰,۰۰۰ دلار به میانه ۲۰ کشور برتر نزدیک تر هستند.

در نهایت، اروپای شرقی به طور کلی به سرانه تولید ناخالص داخلی بسیار کمتری متمایل هستند. در این گروه، اوکراین با ۵,۶۶۰ دلار در رتبه آخر قرار دارد.

نگاهی دقیق تر به اوکراین

برای مقایسه گسترده تر، سرانه تولید ناخالص داخلی اوکراین مشابه ایران (۵,۳۱۰ دلار)، السالوادور (۵,۵۴۰ دلار) و گواتمالا (۵,۶۸۰ دلار) است.

به گفته کارشناسان، اقتصاد اوکراین از نظر تاریخی کمتر از انتظارات بوده است. پس از فروپاشی دیوار برلین، اقتصاد این کشور برای پنج سال متوالی منقبض شد. گذار آن به ساختار اقتصادی غربی و آزاد شده تحت الشعاع فساد گسترده، مجموعه مالیاتی محدود و منابع اندک درآمد قرار گرفت.

از نظر سیاسی، تغییر از رژیم استبدادی به دموکراسی دشوار بوده است، به‌ویژه زمانی که پای نهادسازی به میان می‌آید.

سرانجام، پس از تهاجم سال ۲۰۲۲ به این کشور، تولید ناخالص داخلی اوکراین در یک سال ۳۰ درصد کاهش یافت که بزرگترین ضرر از زمان استقلال این کشور است. مهاجرت در مقیاس بزرگ حدود شش میلیون پناهنده نیز نقش مهمی ایفا می کند.

علیرغم این چالش ها، در حالی که جنگ ادامه دارد، رشد اقتصادی اوکراین تا حدودی تثبیت شده است.

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!