فانی لند‌

چرا برخی انسان‌ها پس از لحظات نزدیکی اشک می‌ریزند؟

روزیاتو نوشت: آیا شما هم جزو کسانی هستید که بعد از رابطه جنسی به رغم اینکه در حین آن احساس رضایت و خرسندی را تجربه می کنید، اندوهگین می شوید و به گریه می افتید؟ شریک زندگی تان گیج می شود و شما هم هیچ توضیحی برای این حالت ندارید؟ نگران نشوید! شما تنها کسی نیستید که این احساسات را تجربه می کند. در اینجا علت احساس غم و اندوه پس از رابطه جنسی را بیشتر بررسی می کنیم.

برخی از افراد پس از برقراری رابطه جنسی احساس اندوه و افسردگی می کنند و به گریه می افتند، به این حالت «اندوه پساآمیزشی» یا «post-coital tristesse» می گویند. اگر عمل آمیزش به سرعت تمام شود و فرد به ارگاسم نرسد، این اندوه شاید کاملاً طبیعی به نظر برسد.

بنا بر برخی از مطالعات انجام شده در حوزه سکسولوژی و روانکاوی ۱۰ تا ۳۰ درصد از افراد پس از رابطه جنسی اندوهگین می شوند و گریه می کنند.

این اندوه نوعی حالت عاطفی خاص و تا حدودی غیر قابل توضیح است که بلافاصله پس از برقراری رابطه جنسی ایجاد می شود. با این حال، در بسیاری موارد ممکن است ربطی به رابطه جنسی هم نداشته باشد و به رغم اینکه افراد تجربه جنسی خوشایند و رضایت بخشی دارند، باز هم گرفتار این نوع اندوه شوند.

در واقع، اندوه پس از مقاربت یک بیماری یا اختلال نیست. در بیشتر موارد، این نوعی  حالت عاطفی است که عواقب عمده ای هم در پی ندارد. با این حال، اگر این حالت برای مدت طولانی ادامه یابد، می تواند نشان دهنده یک مشکل عمیق تر باشد که باید پیگیری و درمان شود.

علم و دانش بشر تاکنون همه چیز را در مورد این وضعیت عاطفی روشن نکرده است. نظریه های مختلفی در این باره وجود دارد و هیچ یک از این نظریه ها نمی توانند شامل حال همه شود.

اندوه و افسردگی بعد از رابطه جنسی 

مجله بین المللی سلامت جنسی اخیراً مطالعه ای را در مورد افسردگی بعد از رابطه جنسی منتشر کرده است؛ بنا بر نتایج به دست آمده از این پژوهش، حتی اگر نوع افسردگی و حالت اندوه از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد، اما زمان ایجاد آن و نیز علت آن در همه یکسان است، یعنی این افسردگی دقیقا بعد از آمیزش جنسی زوجین اتفاق می افتد.

با این حال، گفته می شود که این احساس غیرقابل توضیح است، زیرا به نظر نمی رسد با تجربه لذت جنسی ارتباطی داشته باشد.

این حالت عاطفی معمولا چند دقیقه طول می کشد. با این وجود، برخی از افراد چندین ساعت این احساس را حفظ می کنند و برخی دیگر حتی تا چند روز احساس افسردگی می کنند.

افرادی، اعم از زن و مرد، که این حالت را تجربه کرده اند، این احساس را به صورت نوعی حس پوچی توصیف می کنند. آنها می خواهند گریه کنند، اما نمی توانند دلیل آن را توضیح دهند. همچنین احساس تحریک پذیری و بد خلقی می کنند و تمایل به انزوا دارند.

علل فیزیولوژیک گریه کردن بعد از رابطه جنسی

به گفته پزشکان برایان برد، رابرت شوایتزر و دونالد استراسبرگ که این وضعیت را بررسی کرده اند، نوعی تغییر هورمونی در طول رابطه جنسی رخ می دهد. بدن می کوشد که پس از اوج گیری تثبیت شود. این پویایی باعث کاهش ناگهانی سطح هورمون ها می شود که پیامد آن نوعی افسردگی است.

دکتر ریچارد فریدمن که مدیر بخش روانپزشکی ویل کورنل است می‌گوید در طول ارگاسم، کاهش شدیدی در فعالیت آمیگدال به وجود می‌آید. این ناحیه از مغز احساس ترس را تنظیم می کند.

بنابراین، در طول رابطه جنسی، احساس ترس و هر چیزی که با آن مرتبط است به طور قابل توجهی کاهش می یابد. پس از ارگاسم، مغز می خواهد به سرعت از این احساسات خلاص شود، و خود را تنظیم و تعدیل کند. به همین دلیل است که به دنبال فعالیت مغز این احساسات باز می گردند، که نوعی احساس پوچی را به دنبال دارند.

اگر در حین  رابطه جنسی درد و ناراحتی ناخواسته ای را تجربه کنید، و گریه یا بدخلقی شما ناشی از درد باشد، قضیه فرق می کند. درد حین رابطه جنسی، که به نام «دیسپارونی» نیز شناخته می شود، ممکن است در نتیجه عفونت، آسیب، یا به دلیل کمبود روان کننده باشد.

زنان مبتلا به بیماری با نام واژینیسموس که با عنوان دخول دردناک نیز شناخته می شود، اغلب در حین رابطه جنسی احساس درد می کنند. واژینیسموس وضعیتی است که دخول در رابطه جنسی را برای زنان دشوار می کند. این مشکل معمولاً باید با ترکیبی از دارو و مشاوره جنسی درمان شود.

علل روانشناختی اندوه پس از رابطه جنسی

مفاهیم انسانی بسیار پیچیده اند و انسان صرفا یک پدیده بیولوژیکی نیست که بشود همه چیز را در مورد آن با کارکرد هورمون ها و انتقال دهنده های عصبی توضیح داد. احساسات انسانی و شرایط محیطی و بسیاری عوامل تعیین کننده دیگر در این موضوع نقش دارند.

برخی از روانشناسان نشان داده اند که اندوه پس از آمیزش در افرادی که احساسات مختلط و پیچیده ای در مورد رابطه جنسی دارند، شدیدتر است. گاهی اوقات، افراد به دلیل یک تربیت بسیار سخت گیرانه یا ویژگی های شخصی یا آسیب هایی که در این زمینه دیده اند، همراه با لذت از رابطه جنسی نوعی احساس گناه را تجربه می کنند.

به طور مشابه، این وضعیت می تواند به دلیل عدم توانایی در رسیدن به ارگاسم هم باشد. یعنی فرد به دلیل همین احساسات درهمی که دارد نمی تواند به ارگاسم برسد، بنابراین، احساس ناامیدی می کند که در ظاهر با غم و اندوه یا حس افسردگی خود را نشان می دهد.

بنابراین این دلایل روانی را در ایجاد افسردگی پس از آمیزش جنسی مد نظر داشته باشید:

از داشتن رابطه جنسی خجالت می کشیداحساس گناه می کنیدنوعی رهایی و آزادی احساسات بعد ارگاسم به شما دست می دهد که شما را به گریه می اندازدیک تروما و آسیب حل نشده دارید که در این لحظات پررنگ می شوداز شریک زندگی خود ناراضی هستیددر حال تجربه تغییرات هورمونی هستید

چه زمانی باید جداً نگران این وضعیت شد؟

این وضعیت در زنان بیشتر از مردان است. همانطور که اشاره کردیم، در بیشتر موارد طبیعی است. وقتی بعد از چند دقیقه ناپدید شد، دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. 

طول این احساس و همچنین شدت احساس یک عامل تعیین کننده است. اگر مدت زیادی طول بکشد و تجربه شدید باشد، احتمالاً مشکلات اساسی دیگری وجود دارد. این اندوه فقط می تواند نشانه ای از یک حالت جدی تر افسردگی باشد که نیاز به کمک حرفه ای دارد.

به همین ترتیب، شاید غم و اندوه ناشی از رابطه جنسی بد یا نگرش شریک جنسی شما باشد. اگر اینطور باشد، افسردگی می‌تواند نشانه‌ای هشداردهنده از مشکلی در رابطه باشد. بهترین اقدام این است که در صورت ادامه مشکل با یک متخصص مشورت کنید.

اگر شریک زندگیتان بعد از رابطه جنسی گریه می‌کند و اندهگین است: 

با او در کمال احترام و ملایمت صحبت کنید توجه داشته باشید که لحن شما نباید تحقیرآمیز یا توهین آمیز باشداگر نیاز به تنهایی دارد به خواست او احترام بگذارید و اتاق را ترک کنید و پس از چند دقیقه با یک لیوان آب برگردیددوباره درباره این موضوع صحبت کنید و با احترام به حرف‌های او گوش دهیداو را مجبور نکنید با شما صحبت کندبرای داشتن رابطه جنسی به او فشار وارد نکنیداز همسرتان بپرسید که چگونه می‌توانید به او کمک کنید

سخن پایانی

اگر می خواهید از رابطه جنسی خود در کنار همسرتان لذت ببرید، پیش از انجام آن در مورد همه مرزها، احساسات و تمایلات خود، بسیار شفاف و در کمال صداقت حرف بزنید.

از یکدیگر خجالت نکشید و به هم احترام بگذارید. و اگر موقت غمگین شدید یا به گریه افتادید، شرمگین نشوید. کمی که آرام تر شدید، وضعیت تان را مرور کنید، علت را پیدا کنید و در جهت رفع آن، چنانچه مشکل جدی وجود دارد، بکوشید.

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!