فانی لند‌

چرا پس از مدتی نشستن، زانوها به طور عجیبی خشک می شوند؟

عوامل مختلفی هستند که باعث خشکی زانو می‌شوند که معمولاً بعد از دوره کوتاهی از نشستن و بی فعالیتی ایجاد می‌گردند.

به گزارش نمناک، آسیب دیدگی‌ها و وضعیت‌های مختلف می‌تواند روی مفصل زانو اثرگذار باشد، مانند آرتروز یا رماتیسم مفصلی که باعث می‌شود شما احساس خشکی در زانو داشته باشید.

خشکی زانو یک حس سفتی در اطراف مفصل زانو ایجاد می‌کند و ممکن است همراه با درد و مشکلات حرکتی در مفصل یا ورم باشد.

علت خشکی زانو بعد از نشستن چیست؟

افراد بعد از این که مدت زمان طولانی می‌نشینند، ممکن است که به خاطر تجمع مایعات داخل مفصل زانو و التهاباتش که ورم را ایجاد می‌کند، خشکی زانو را احساس کنند که باعث می‌شود به راحتی نتوانید زانو را تکان دهید و احساس خشکی داشته باشید که در این قسمت علت‌های آن را به شما توضیح خواهیم داد.

بورسیت

بورسیت وضعیتی کوتاه مدت است و زمانی اتفاق می‌افتد که بورس که نام یک کیسه ظریف بافتی است، ملتهب شود. در نتیجه از مایع پر شده و حرکت مفصل را سخت می‌کند. استفاده بیش از حد از آن هم می‌تواند عاملی برای بورسیت باشد. اگر به این وضعیت دچار شدید، زانو‌های شما بعد از این که مدت زمان طولانی می‌نشینید، احساس خشکی خواهد داشت.

آرتروز

آرتروز زانو می‌تواند عاملی برای خشکی زانو بعد از نشستن باشد و رایج‌ترین دلیل محسوب می‌شود و تقریباً ۱۰ درصد مردان و ۱۳ درصد زنان را در سن ۶۰ سالگی به بالا درگیر می‌کند. البته اگر زانو بیش از حد استفاده شود یا آسیب دیدگی مکرر داشته باشد، آرتروز زانو هم ممکن است اتفاق بیفتد.

RA هم یک نوع بیماری خود ایمنی است که معمولاً باعث خشکی زانو می‌شود. خشکی صبحگاهی به این وضعیت مربوط می‌گردد و ممکن است همراه با آن مشکلاتی مثل تب و خستگی احساس شود.

جراحت و آسیب دیدگی

آسیب دیدگی مفصل زانو ممکن است برای افراد حین انجام فعالیت روزانه یا اقدامات ورزشی به وجود بیاید و احتمالاً فرد ورم و درد را بعد از آسیب دیدگی احساس می‌کند که عاملی برای خشکی زانو نیز هست.

سندروم درد پاتلوفمورال

این سندروم باعث ایجاد درد در قسمت جلوی زانو و اطراف کاسه زانو می‌شود. معمولاً به دلیل استفاده بیش از حد از کاسه زانو است که اغلب در دوندگان یا کسانی که هنگام ورزش خیلی پرش دارند؛ اتفاق می‌افتد و خانم‌ها بیشتر از آقایان درگیر این مشکل می‌شوند.

این وضعیت باعث می‌شود که بعد از مدت زمان طولانی از نشستن، فرد احساس خشکی زانو در زیر کاسه زانو داشته باشد.

جراحی

جراحی می‌تواند عاملی برای احساس خشکی زانو باشد که حتی ممکن است سندروم خشکی زانو را هم ایجاد کند که بعد از جراحی زانو هم اتفاق می‌افتد.

قدرت یا انعطاف پذیری کم

شما باید سعی کنید تا انعطاف پذیری بدن خود را حفظ کنید تا از مشکلاتی مثل خشکی زانو جلوگیری شود. همچنین حرکات کششی به شدت کمک کننده هستند، اما اولویت با حرکات قدرتی است.

درمان خشکی زانو

وضعیت‌هایی مثل آرتروز زانو یا بیماری خود ایمنی به نام RA نیاز به درمان طولانی مدت و پیروی از دستورات پزشک دارد، اما به طور کل استفاده از کمپرس یخ، استراحت و حرکات کششی قبل از ورزش، مصرف بعضی از دارو‌های ضد التهابی غیر استروئیدی مثل آسپرین یا ایبوپروفن که توسط پزشک تجویز شده باشد، استفاده از زانوبند، حرکات قدرتی، پیاده روی و یوگا می‌تواند کمک کننده باشد. البته تزریق بعضی از دارو‌ها توسط پزشک همراه با فیزیکال تراپی هم موثر است.

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!