فانی لند‌

کاوش جذاب در تاریخچه و روانشناسی ضربات پنالتی

پنالتی لحظه‌ای هیجان‌انگیز برای تماشاگرانِ بی‌طرف و موقعیتی دلهره‌آور برای بازیکنان، مربیان و هواداران متعهد است. از دهه ۷۰ میلادی ضربات پنالتی به جزئی جدایی‌ناپذیر از مسابقات فوتبال حذفی تبدیل شده است. شاید فکر کنید نتیجه‌ به شانس بستگی دارد اما پنالتی در واقع هم مهارت و هم یک آزمون ذهنی است.

حالا داستان از کجا و دقیقاً چه زمانی شروع شد؟ و بازیکنان قبل از زدن این ضربه سرنوشت‌ساز از چه استراتژی‌هایی استفاده می‌کنند؟ در اینجا به این سوالات و موارد دیگر پاسخ می‌دهیم.

روش حذفی با ضربات پنالتی چیست؟

در مسابقاتی که نمی‌تواند به تساوی ختم شود، در صورت مساوی شدن بازی در پایان زمان عادی و وقت اضافه، ضربات پنالتی تیم برنده را مشخص می‌کنند.

در حالی که تنها دروازه‌بان حریف از دروازه دفاع می‌کند، هر تیم شانس خود را در ضربات پنالتی امتحان می‌کند. هر تیم پنج ضربه دارد که باید توسط بازیکنان مختلف زده شود. تیمی که بیشترین گل را به ثمر برساند برنده است.

ضربات پنالتی با دو بار شیر یا خط آغاز می‌شود تا دو چیز مشخص شود: ۱. سمتی از زمین که قرار است پنالتی‌ها در دروازه آن زده شود. ۲. تیمی که ضربه اول را می‌زند.

ضربه پنالتی از چه زمانی در قوانین فوتبال جای گرفت؟

روش حذفی با ضربه‌های پنالتی به عنوان روشی برای حل و فصل بن بست‌ها توسط هیئت بین المللی فوتبال (IFAB) در سال ۱۹۷۰ اتخاذ شد.

اولین ضربه پنالتی در روش حذفی را چه کسی زد؟

آلن ژیرس فرانسوی کسی بود که در سال ۱۹۸۲ پشت اولین ضربه پنالتی حذفی ایستاد و آن را تبدیل به گل کرد.

ژیرس برای زدن این ضربه ابتدا به دروازه هارالد شوماخر، دروازه‌بان آلمان غربی پشت کرد. حرکتی که می‌توان آن را سرآغاز تکنیک‌های پنالتی دانست.

جام جهانی فوتبال ۱۹۸۶

در جریان ضربات پنالتی بین فرانسه و برزیل در جام جهانی فوتبال ۱۹۸۶، زیکو برزیلی به دروازه‌بان تیم خود نزدیک شد تا در مورد اینکه باید به کدام سمت شیرجه بزند با او صحبت کند. اینجا بود که ضربات پنالتی به فرآیندی سیستماتیک‌تر تبدیل شدند.

شیوه کار

عملکرد ایرلند در جنوا در سال ۱۹۹۰ (تصویر) لحظه‌ای کلیدی برای آمادگی روحی و جسمی قبل از ضربات پنالتی بود، به ویژه در مقایسه با شکست انگلیس در همان تورنمنت.

استوارت پیرس، مدافع سابق تیم ملی انگلیس اعتراف کرد اگر نخواهیم بگوییم اصلاً، می‌توان گفت برای آماده‌سازی کار چندانی انجام نمی‌شد.

در جریان بازی ایرلند و رومانی در جام جهانی ۱۹۹۰ ایتالیا، کوین شیدی، پنالتی‌زن به پکی بونر (دروازه‌بان ایرلند) استراتژی‌اش برای زدن ضربه مستقیم به وسط دروازه گفت.

قوانین ضربات پنالتی

ضربات پنالتی جدا از نتیجه مسابقه هستند. ضرباتی که در این پنالتی‌ها گل می‌شوند در آمار بازیکنان یا تیم حساب نخواهند شد.

روبرتو باجو

روبرتو باجو ایتالیایی در سه جام جهانی مختلف پشت ضربات پنالتی ایستاده که بیشترین تعداد در تاریخ برای یک بازیکن است.

قبل از شروع ضربات

پروفسور ایگناسیوس پالاسیوس هرتا از دانشگاه اقتصاد لندن می‌گوید اگر یک تیم در شیر یا خط پیروز شود و قرعه اولین ضربه نامش بیفتد می‌تواند شانس خود برای برنده شدن در ضربات پنالتی را افزایش دهد.

او هزار و ۳۴۳ پنالتی مربوط به ۱۲۹ بازی را تجزیه و تحلیل کرد و دریافت که تیمی که اولین ضربه پنالتی را زده درنهایت در ۶۰.۵ درصد مواقع برنده از زمین مسابقه خارج شده است.

فشار مضاعف

تحقیقات نشان می‌دهد که اگر بازیکنی در زمان معمول مسابقه پنالتی بزند، به طور متوسط در ​​۸۵ درصد از مواقع گل می‌زند. اما در ضربات پنالتی حذفی، نرخ پنالتی‌های گل‌ شده به ۷۶ درصد کاهش می‌یابد. دلیل این موضوع احتمالاً این است که بازیکنان می‌دانند پنالتی آنها ممکن است نتیجه بازی را تعیین کند.

پشت کردن به دروازه‌بان

روانشناسان دریافته‌اند که بازیکنانی که هنگام رفتن پشت توپ به دروازه‌بان پشت می‌کنند با احتمال بالاتری پنالتی را از دست می‌دهند.

نگاه کردن طولانی مدت به دروازه‌بان

محققان با بررسی ۱۶۷ پنالتی دریافتند بازیکنانی که زمان طولانی‌تری به دروازه‌بان خیره شدند، اضطراب بیشتری داشتند و پنالتی‌های بیشتری را از دست دادند.

عجله

تحقیقات نشان می‌دهد بازیکنانی که کمتر از ۲۰۰ میلی‌ثانیه بعد از سوت داور پنالتی خود را می‌زنند، تنها در ۵۷ درصد مواقع موفق به کسب امتیاز می‌شوند.

انتخاب یک نقطه و پایبندی به آن

به بازیکنان توصیه می‌شود در انتخاب نقطه‌ای که می‌خواهند به آن پنالتی بزنند ثابت‌قدم بمانند، زیرا تغییر نظر در آخرین لحظه منجر به استرس و تضعیف تکنیک می‌شود.

آمادگی ذهنی

با پیش رفتن در زمان مسابقه، توانایی‌های ورزشی بازیکنان تحت تأثیر عوارض فیزیکی و خستگی قرار می‌گیرد. فشار ضربات پنالتی همراه با خستگی می‌تواند برای برخی از بازیکنان بیش از حد باشد.

پیاده‌سازی شرایط مراحل آخر بازی در تمرینات

محققان ورزشی بر این باورند که تکیه بر جلسات تمرینی پنالتی‌زنی صرف کافی نیست. در عوض مربیان باید با سناریوهای پرفشار، مراحل آخر بازی را برای بازیکنان شبیه‌سازی کنند.

دروازه‌بان‌ها

محققان دریافته‌اند که ثابت ایستادن بهترین راهبرد برای گرفتن پنالتی است. با این حال، دروازه‌بان‌ها نمی‌توانند این کار را برای تمام پنالتی‌ها انجام دهند، زیرا حریفان به سرعت به برنامه آنها پی خواهد برد، بنابراین درجه‌ای از تصادفی عمل کردن مورد نیاز است.

تاثیر رنگ لباس دروازه‌بان

طبق یک پژوهش، رنگ لباس دروازه‌بان می‌تواند بر احتمال گلزنی حریف تأثیر بگذارد. کمترین گل در مقابل دروازه‌بانانی به ثمر رسیده که لباس‌های قرمز (۵۴ ​​درصد) یا زرد (۶۹ درصد) به تن داشتند.

تلاش گروهی

ضربه پنالتی اغلب به عنوان یک آزمون مهارت فردی در نظر گرفته می‌شود. با این حال، شواهد نشان می‌دهد که بازیکنی که یک گل را جشن می‌گیرد، شانس کل تیم را برای برنده شدن در ضربات حذفی پنالتی افزایش می‌دهد.

همچنین حمایت از سوی تیم که در میانه میدان در حال تماشای ضربات است می‌تواند تاثیر مثبتی بر گل شدن پنالتی داشته باشد.

چیزی فراتر از شانس

هدایت ضربات پنالتی بسیار دشوار است و چیزی فراتر از شانس در سرنوشت آن دخیل است. پنالتی چندان به نقطه در نظر گرفته شده برای شوت زدن بستگی ندارد و بیشتر مربوط به اعتماد بازیکن به توانایی خود و کنترل ذهن است.

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!