فانی لند‌

کشف علمی شگفت انگیز: نقش محوری تستوسترون در افزایش طول عمر مردان!

به گزارش سلام نو آنطور که یک پزشک نوشته است برای قرن‌ها، تصور بر این بود که تستوسترون، هورمون مردانه، عمر کوتاه‌تری را برای مردان رقم می‌زند. مطالعات روی حیوانات و حتی خواجه‌های کره‌ای این باور را تقویت می‌کرد. اما تحقیقات جدید، این ایده را به چالش می‌کشد.

مطالعه‌ای که در مجله Annals of Internal Medicine منتشر شده است، نشان می‌دهد که مردان با سطح تستوسترون پایین، بیشتر در معرض مرگ زودهنگام قرار دارند. این مرگ‌ها می‌توانند به دلایل مختلفی از جمله بیماری قلبی رخ دهد.

کاهش تستوسترون، که به آن یائسگی مردانه یا آندروپوز نیز گفته می‌شود، با افزایش سن رخ می‌دهد. از سن ۳۰ سالگی به بعد، سطح تستوسترون حدود ۱ درصد در سال کاهش می‌یابد. این امر می‌تواند ناشی از کاهش توانایی بیضه‌ها در تولید تستوسترون یا سیگنال‌های ضعیف‌تر برای تولید این هورمون باشد.

اما آیا تستوسترون پایین، علت بیماری است یا نتیجه آن؟

پاسخ دقیقی برای این سوال وجود ندارد. تستوسترون می‌تواند در اثر بیماری کاهش یابد و در عین حال نشانگر یک بیماری زمینه‌ای باشد که خطر مرگ را افزایش می‌دهد.

برای مثال، چاقی و التهاب طولانی‌مدت می‌توانند باعث کاهش تستوسترون و همچنین افزایش خطر بیماری‌های قلبی عروقی شوند.

در بیماران مبتلا به سرطان پروستات، درمان با داروهایی که سطح تستوسترون را به شدت کاهش می‌دهد، می‌تواند خطر حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش دهد.

بنابراین، تستوسترون پایین می‌تواند هم نشانگر بیماری باشد و هم یک هشدار دهنده برای احتمال بیماری قلبی و مرگ.

اما چه سطحی از تستوسترون پایین محسوب می‌شود؟

محققان از سطوح متوسط تستوسترون در جمعیت‌های مختلف برای تعیین محدوده طبیعی استفاده می‌کنند. با این حال، تعمیم این سطوح به تمام افراد دشوار است. مطالعه جدید نشان می‌دهد که افزایش خطر مرگ در مردان بیشتر زمانی آشکار می‌شود که سطح تستوسترون بسیار پایین باشد.

راه‌های حفظ سطح تستوسترون طبیعی:

سبک زندگی سالم: داشتن رژیم غذایی متعادل، ورزش منظم و حفظ وزن ایده‌آل
جایگزینی تستوسترون: در برخی موارد، درمان دارویی برای جایگزینی تستوسترون از دست رفته می‌تواند مفید باشد.

تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا درمان جایگزینی تستوسترون می‌تواند به طور مؤثر خطر مرگ زودهنگام را در مردان کاهش دهد، مورد نیاز است.

نکات مهم:

سطح تستوسترون پایین با افزایش خطر مرگ زودهنگام در مردان مرتبط است.
تستوسترون پایین می‌تواند نشانگر بیماری زمینه‌ای باشد.
جایگزینی تستوسترون ممکن است در برخی موارد مفید باشد، اما تحقیقات بیشتری لازم است.
سبک زندگی سالم می‌تواند به حفظ سطح تستوسترون طبیعی کمک کند.

برچسب ها

,

مطالب مشابه را ببینید!