فانی لند‌

گام به گام بهبودی سرماخوردگی، سرفه و خلط گلو با قرص پردنیزولون

برای آشنایی با طریقه مصرف قرص پردنیزولون برای سرماخوردگی این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

قرص پردنیزولون برای سرماخوردگی، سرفه و خلط گلو

مصرف قرص پردنیزولون برای سرماخوردگی یکی از سوالات چالش برانگیز است. آیا تا به حال سرفه ای داشته اید که فکر می کردید هرگز از بین نمی رود؟ سرفه آخرین علامتی است که پس از سرماخوردگی یا عفونت تنفسی ویروسی برطرف می شود. سرفه ها بیش از آزاردهنده هستند. سرفه می تواند شما را از خوابیدن باز دارد ، شما را از خوردن باز دارد و باعث درد قفسه سینه می شود .

ممکن است شنیده باشید که کورتیکواستروئیدها – یا به اختصار استروئیدها – می‌توانند سرفه را به سرعت از بین ببرند. این داروها برای بیماری هایی از قبیل آسم، بیماری های خود ایمنی، بیماری های مفصلی تجویز می شوند. قرص پردنیزولون یک کورتیکواستروئید یا استروئید است. این فقط دارو با نسخه در دسترس است. در ادامه این مطلب از فانی لندطریقه مصرف قرص پردنیزولون برای سرماخوردگی، سرفه و خلط گلو را برای شما همراهان شرح می دهیم.

همچنین بخوانید: ایا قرص ایروکاست برای سرفه خوب است

چگونه استروئیدها به رفع سرماخوردگی و سرفه کمک می کنند؟

استروئیدها با آرام کردن سیستم ایمنی و کاهش التهاب عمل می کنند. هنگامی که به بیماری تنفسی مبتلا هستید، استروئیدها التهاب اطراف قسمت‌هایی از بدن که باعث سرفه می‌شوند را آرام می‌کنند.

وقتی سرماخوردگی یا عفونت دستگاه تنفسی فوقانی دارید، پوشش بینی و گلو ملتهب می شود. این می تواند علائمی مانند احتقان و آبریزش بینی را ایجاد کند که باعث ترشح بعد از بینی و سرفه می شود . استروئیدها به آرام کردن این التهاب کمک می کنند و این می تواند سرفه و سایر علائم سرماخوردگی را بهبود بخشد.

گاهی اوقات مصرف قرص پردنیزولون برای درمان سرماخوردگی و سرفه تجویز می شود، به ویژه در موارد خلط گلو و التهاب شدید یا زمانی که بیماری به درمان های دیگر پاسخ نمی‌دهد. این داروی کورتیکواستروئیدی به کاهش التهاب راه های هوایی کمک می کند و علائمی مانند سرفه و خس خس سینه را تسکین می دهد. پردنیزولون یک راه حل کوتاه مدت است که معمولاً برای مدت کوتاهی برای به حداقل رساندن عوارض جانبی احتمالی تجویز می شود. می تواند تسکین سریعی را ارائه دهد، تنفس را آسان تر کرده و به بهبودی کمک کند. استروئیدهای خوراکی که می توانند برای درمان سرفه استفاده شوند عبارتند از:

پردنیزونپردنیزولوندگزامتازونهمچنین بخوانید: آزیترومایسین ۵۰۰ برای گلو درد

نحوه مصرف قرص پردنیزولون برای سرماخوردگی و سرفه و خلط

در برخی شرایط قرص پردنیزولون برای سرماخوردگی و سرفه و خلط گلو توسط پزشک تجویز می شود، این دارو در عرض چند ساعت تا چند روز پس از مصرف اولین دوز بسته به شرایطی که شما در حال درمان هستید، اثر خود را نشان می‌دهد. اگر دوز تجویز شده پردنیزولون در کاهش التهاب موثر باشد، ممکن است در عرض چند ساعت متوجه اثر آن شوید.

طریقه مصرف قرص پردنیزولون برای سرماخوردگی و دوز آن باید توسط پزشک تعیین شود. دوز اولیه پردنیزولون برای بزرگسالان از 5 میلی گرم تا 60 میلی گرم در روز متغیر است. پزشک ممکن است دوز مصرفی شما را در طول زمان تنظیم کند تا به نتیجه مطلوب برای وضعیت شما برسد. به طور معمول روزانه یک دوز از پردنیوزلون تجویز می شود که بهتر است بعد از صبحانه و با معده پر باشد. علت توصیه برای مصرف دارو در هنگام صبح، عوارض دارو است که موجب بی خوابی می شود.

دوز پردنیزولون تجویز شده باید برای کاهش سطح التهاب کافی باشد. دوز این دارو ممکن است به طور دوره ای در طول درمان تغییر کند تا اطمینان حاصل شود که کمترین دوز موثر را دریافت می‌کنید.

مصرف استامینوفن (تیلنول) با پردنیزولون بی خطر است. اما به خاطر داشته باشید که پردنیزولون می‌تواند با مسکن‌های دیگری غیر از تایلنول تداخل داشته باشد. این شامل داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، مانند ایبوپروفن (Advil، Motrin) و ناپروکسن (Aleve، Naprosyn) است.

همچنین بخوانید: آمپول کتورولاک در سرماخوردگی برای چیست

چه زمانی از استروئیدها برای سرفه (سرماخوردگی) استفاده نمی شود؟

استروئیدها برای درمان سرفه‌های ناشی از بیماری‌های ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی – مانند سرماخوردگی و سینوزیت – ناشی از موارد زیر استفاده نمی‌شوند:

ویروس های سرماخوردگی معمولیآنفولانزاویروس سنسیشیال تنفسی ( RSV )کووید 19

برخی پزشکان می گویند استروئیدها نیز به طور معمول برای درمان برونشیت ویروسی استفاده نمی‌شوند، زیرا ثابت نشده است که به بهبود علائم کمک می‌کنند. او می گوید که خطر عوارض جانبی نیز وجود دارد. اما استثناهایی وجود دارد.

اگر آسم یا COPD دارید و با عفونت ویروسی دستگاه تنفسی بیمار می شوید، ممکن است ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی از شما بخواهد که استروئیدهای خوراکی مصرف کنید یا استروئیدهای استنشاقی روزانه خود را افزایش دهید. این می تواند به جلوگیری از شعله ور کمک کند.

اگر عفونت ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی شما منجر به بیماری جدی تری مانند عفونت دستگاه تنفسی تحتانی شود، ممکن است ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما استروئیدها را نیز تجویز کند. افرادی که برای بیماری که با عفونت دستگاه تنفسی فوقانی شروع شده است به مراقبت های بیمارستانی نیاز دارند، ممکن است به استروئیدها نیز نیاز داشته باشند.

اما اگر فقط یک سرماخوردگی معمولی یا آنفولانزای خفیف، کووید یا بیماری RSV دارید، برای سرفه خود نیازی به استروئید ندارید.

سخن آخر

در این مطلب از فانی لندطریقه مصرف قرص پردنیزولون برای سرماخوردگی، سرفه و خلط گلو را شرح دادیم. همانطور که گفتیم این دارو تنها باید توسط پزشک تجویز شود. در مورد کودکان نیز بهتر است دوره درمان کاملا تحت نظر پزشک بوده و از مصرف دوز اضافی پرهیز شود.

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!