فانی لند‌

10 موقعیت حساس زندگی که باید با استفاده از غریزه خود بر آنها غلبه کنید

راهنماتو-تاکنون شده چیزی به دل‌تان بیفتد و بعدا متوجه شوید که حس‌تان درست بوده است؟ در چنین مواقعی غریزه در کار است.

به گزارش راهنماتو، غریزه توانایی فهمیدن چیزی بدون نیاز به استدلال‌های آگاهانه است. غریزه ابزاری قدرتمند است که می‌تواند ما را در مسیر چالش‌ها و فرصت‌های زندگی هدایت کند.

برقراری تعادل بین غریزه و تفکر منطقی مهم است، با این حال لحظاتی هستند که ندای درونی از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار می‌شود.

با فانی لندهمراه باشید تا در این مقاله به چند وضعیت اشاره کنیم که بهتر است بر اساس ندای درون‌تان درباره‌شان تصمیم بگیرید:

1.ملاقات آدم‌های جدید

در نخستین ملاقات با آدم‌ها، غریزه اغلب نخستین چیزی است که به صدا درمی‌آید. احتمال دارد در همان لحاظ اولیه متوجه شوید می‌توانید به آدمی که در مقابل‌تان ایستاده اعتماد کنید یا ایرادی متوجه آن‌هاست. به سرنخ‌های غیرکلامی توجه کنید، به زبان بدن و حالات چهره دقت کنید. این موارد می‌توانند بینش‌های ارزشمندی درباره شخصیت آن فرد در اختیارتان بگذارند. اگر غریزه‌تان می‌گوید فردی که مقابل شماست مهربان و اصیل است، ارزش دارد که پیوندتان را قوی‌تر کنید. اما اگر غریزه‌تان نسبت به آن فرد هشدار داد، عاقلانه است که موقعیت را با احتیاط پیش ببرید.

2.فرصت‌های شغلی

انتخاب‌های شغلی می‌توانند ترسناک باشند اما غریزه‌تان می‌تواند در مسیر درست هدایت‌تان کند. در هنگام ارزیابی فرصت‌های شغلی، به احساسی که محیط شغلی و فرهنگ شرکت در شما ایجاد می‌کند توجه کنید. آیا احساس می‌کنید در این محیط پیشرفت خواهید کرد یا حس می‌کنید یک جای کار می‌لنگد؟ هنگام تصمیم‌گیری شغلی به اشتیاق و ارزش‌هایتان فکر کنید. اگر شغلی در راستای اصول و علایق‌تان است، می‌توانید برای مدتی به آن فرصت بدهید. هنگام ارزیابی مناسب بودن شغل حتما به ندای درون‌تان توجه کنید.

3.بررسی روابط

روابط پیچیده‌اند و غریزه در این مسیر بسیار کمک‌کننده است. احساسات غریزی می‌توانند بینش لازم درباره روابط عاشقانه و میزان سازگاری و ظرفیت بلندمدت بودن رابطه را در اختیارمان بگذارند. اگر مدام درباره یک رابطه احساس ناراحتی، معذب‌بودن یا کاملا ارضا نشدن دارید، ارزش بررسی علل را دارد. درباره دوستی‌ها و پیوندهای اجتماعی هم همینطور است. اگر حس می‌کنید یک رابطه دوستانه از شما انرژی می‌گیرد و سمی است، به غریزه‌تان توجه کنید و سلامت‌تان را در الویت قرار دهید. اگر حس کردید که می‌توانید با فرد مقابل پیوندی قوی برقرار کنید، به او فرصت بدهید.

4.در مواجهه با چالش‌های بزرگ زندگی

زندگی مملو از فرصت‌های بزرگ مثل اسباب‌کشی به یک شهر جدید، تغییر شغل یا تشکیل خانواده است. این تصمیم‌ها می‌توانند فرسایشی باشند اما غریزه در مسیریابی راه درست کمک می‌کند. دقت کنید وقتی درباره یک تغییر بزرگ در زندگی‌تان فکر می‌کنید، این فکر چه حسی در شما ایجاد می‌کند. آیا در شما نشاط و انرژی و هیجان ایجاد می‌کند؟ غریزه می‌تواند شما را در مسیری هدایت کند که در آن عمیق‌ترین امیال و ارزش‌های‌تان با هم هم‌راستا هستند. وقتی نوبت به تحرکات بزرگ در زندگی می‌رسد به غریزه‌تان توجه کنید.

5.کشمکش در موقعیت‌های چالش‌برانگیز

همه ما با چالش‌ها و سختی‌هایی مواجه می‌شویم و غریزه‌مان می‌تواند هم‌پیمان خوبی در این لحظات باشد. در مواقعی که با مشکلات ارتباطی یا تعارض مواجه هستید، به ندای درون‌تان گوش بدهید. این ندای درونی می‌تواند شما را به موثرترین رویکرد هدایت کند. در زمانی که دچار فشار روحی شدید و اضطراب هستید، غریزه می‌تواند به شما نشان دهد که وقتش رسیده از دیگران کمک بگیرید. احساسات غریزی که به اطلاع‌تان می‌رسانند نیاز به کمک دارید را نادیده نگیرید.

6.تصمیم‌های مالی

مسائل پولی می‌توانند استرس‌آور باشند اما غریزه می‌تواند تصمیم‌های مالی ما را معقول کند. وقتی درباره فرصت‌های مالی و سرمایه‌گذاری فکر می‌کنید، به ندای درون‌تان توجه کنید. اگر به نظر می‌رسد چیزی زیاد از حد خوب است که بتواند حقیقت داشته باشد یا معذب‌تان می‌کند، ارزش دارد که تحقیقات بیش‌تری کنید و به دنبال توصیه‌های حرفه‌ای باشید. غریزه حتی در مورد تصمیمات روزمره مالی، مثل بودجه‌بندی و عادات خرج کردن، کمک‌کننده است. اگر در درون‌تان صدایی می‌شنوید که به شما غر می‌زند زیادی داری خرج می‌کنی یا اصلا پس‌انداز نداری، به آن صدا اعتماد و رفتارتان را تنظیم کنید.

7.حفظ سلامت فیزیکی و روانی

بدن و ذهن‌تان مدام در حال گفت‌وگو با شما هستند و غریزه نقشی مهم در این زمینه ایفا می‌کند. وقتی به سلامتی جسمی‌تان فکر می‌کنید، به نشانه‌های فیزیکی توجه کنید. اگر احساس می‌کنید ناخوش‌اید یا خسته‌اید، به غریزه گوش کنید، استراحت کنید تا انرژی پیدا کنید. در مورد سلامت روانی هم وضع همین است. اگر حس می‌کنید که دچار فرسودگی هستید یا با احساسات‌تان در کشمکش هستید، این احساسات را نادیده نگیرید. غریزه شما را به سمت روش‌هایی برای خود-مراقبتی و سیستم‌های حمایتی برای بهبود وضعیت سلامتی‌تان هدایت می‌کند.

8.حل مسئله

غریزه ابزاری قدرتمند در تلاش‌ها و حل مسئله به روش خلاقانه است. وقتی روی یک پروژه کاری هستید یا ایده‌های تازه به شکل طوفان فکری به ذهن‌تان خطور می‌کنند، به غریزه‌تان اعتماد کنید. اگر حس می‌کنید یکی از این فکرها درست است، بر مبنای آن عمل کنید و ببینید چه پیش می‌آید. غریزه در مورد حل مسئله به ما رویکردها و راه‌حل‌های تازه نشان می‌دهد.  بعضی‌اوقات خلاقانه‌ترین راه‌حل‌ها از گوش دادن به ندای درون به دست می‌آیند.

9.سفر و ماجراجویی

سفر فرصتی برای کشف و رشد است، غریزه می‌تواند این انتظارات را بهبود ببخشد. وقتی برای مقاصدی برنامه‌ریزی می‌کنید، به امیال درون‌تان گوش بدهید. کدام مکان‌ها شما را فرا می‌خوانند؟ چه انتظاراتی شما را هیجان‌زده می‌کنند؟ وقتی به کشف مکان‌ها و فرهنگ‌های جدید فکر می‌کنید، به غریزه‌تان اعتماد کنید. غریزه می‌تواند شما را در محیط‌های ناآشنا امن نگه دارد. اگر موقعیت یا فردی مشکوک است، به این احساسات غریزی توجه کنید و برای محافظت از خودتان قدم بردارید.

10.رشد فردی و خود-اکتشافی

غریزه در سفر رشد فردی و خود-اکتشافی حیاتی است. وقتی تصمیم‌‌گیری می‌کنید به نداری درون‌تان که می‌تواند روی مسیر زندگی‌تان اثر بگذارد گوش بدهید. چه ارزش‌ها و اهدافی برای شما ملموس است؟ چه نوع انتخاب‌هایی با خود شما سازگار است؟ وقتی به دنبال اشتیاق‌های زندگی و زندگی بر اساس خویشتن واقعی‌تان هستید، به غریزه‌تان توجه کنید. در لحظات عدم قطعیت، غریزه می‌تواند راهنما و اطمینان‌بخش باشد.

عاطفه رضوان نیا

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!